Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o filmu 96 hodin: Liam Neeson se učil od pravého agenta

Redakce

Redakce

8. 10. 2012

Mít otce, který o vás má upřímnou starost, by chtěl mít asi každý. Liam Neeson nám však pojem starostlivý otec vybarvil v roce 2008 v trochu jiných konturách. Ve filmu 96 hodin byl schopen pozabíjet téměř celou albánskou mafii, jen aby dostal do bezpečí svou dceru.

Luc Besson je taková menší evropská továrna na filmy. Produkuje kdeco, ale když máte ve filmu herce jako Liama Neesona, je to už záruka jisté kvality. Střihnout si v 52 letech akční drama byla docela odvážná volba (natož ještě po čtyřech letech natočit pokračování), ale díky bohu za to. Vznikla opravdu svižná akční jízda, jaká se v evropských poměrech jen tak nevidí. Neeson udělá pro záchranu své dcery všechno a my mu to v každé sekundě věříme.

1. Spolupráce s opravdovým agentem

I díky tomu, jak se na role připravuje, je Neeson tak dobrým hercem. Styl bojového umění, který ve filmu používá, se jmenuje Nagasu Do a vyvinul se postupně z juda, aikida a jiu-jitsu. V přípravě na roli pak spolupracoval s bývalým příslušníkem SAS Mickem Gouldem, který mu pomáhal především zlepšit fyzičku a naučil ho pořádně zacházet se zbraněmi.

2. Opravdový boj s kriminalitou

Natáčení a téma filmu přiměly Famke Janssen, která hrála Neesonovu exmanželku Lenore, aby se zapojila do skutečného boje proti korupci. Nyní tak funguje jako posel dobré vůle při úřadu OSN proti drogám a kriminalitě.

3. Souboje na ostří nože

Zakřivený nůž, kterým se bránil Neesonův soupeř ve finálním souboji, se jmenuje karambit. Je původem z jihovýchodní Asie a nejvíce se dnes používá v Malajsii a Indonésii. Jeho specifickou vlastností je díra na prst, díky které je pak velmi těžké odzbrojit toho, kdo nůž používá, což bylo v této scéně více než evidentní.

4. Když tržby ovlivňují film

Režisér Pierre Morel prozradil, že byl donucený společností 20th Century Fox přestříhat film tak, aby se v amerických kinech mohl promítat s ratingem PG-13. Ve zbytku světa si diváci mohli vychutnat původní verzi obsahující více násilí. Na DVD a Blu-ray vyšel film v původní verzi už i v USA. I tak se ale ve filmu objeví celkem 53 mrtvých lidí, z nichž 27 zabije sám Liam Neeson.

Přesně tohle bylo většinou to poslední, co únosci viděli.

5. Zbraň opravdových agentů

Automatické zbraně arabsky mluvící ochranky na lodi jsou německé samopaly Heckler&Koch typu HK MP5k zvané též Kurz ráže 9 mm Parabellum. Nejmenší a nejkompaktnější provedení této zbraně je používáno agenty téměř všech zpravodajských služeb na světě, včetně těch z České republiky a Slovenska. Hlavní přednost této zbraně tkví především v kompaktnosti a spolehlivosti. Existují dokonce speciální pouzdra pro schování samopalu pod sako.

96 hodin (Taken)

Akční / Krimi / Thriller / Drama
Francie / USA / Velká Británie, 2008, 93 min

Režie: Pierre Morel
Hrají: Liam Neeson, Maggie Grace, Leland Orser, Jon Gries, Holly Valance, Katie Cassidy,Xander Berkeley, Olivier Rabourdin, Gérard Watkins, Famke Janssen

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

5 zajímavostí o filmu 96 hodin: Liam Neeson se učil od pravého agenta