Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o Amélii z Montmartru: Audrey Tautou neumí házet žabky

Redakce

Redakce

2. 7. 2012

Roztomilá Amélie bydlí v pařížské čtvrti Montmartre, ve světě, který si žije po svém. Slavný film z roku 2001 režiséra Jeana-Pierra Jeuneta jste možná viděli. Ale věděli jste, že Amélii měla hrát úplně jiná herečka? Přečtěte si i další zajímavosti!

Audrey Tautou se proslavila díky filmu Amélie z Montmartru. Zdroj: distributor filmu

V Améliině životě se v podstatě neudálo a neděje nic zvláštního. Pracuje jako číšnice v místním bistru, nakupuje u místního zelináře, zdraví místní obyvatele. Jednoho dne ve svém bytě objeví poklad, krabici se vzpomínkami na dětství někdejšího nájemníka. A tak se milá Amélie rozhodne tenhle poklad jeho pravému vlastníkovi vrátit a dojde jí, že může zlepšit životy i jiných lidí.

1. Hlavní roli měla hrát Emily Watson

Chudinka Emily Watson! Původně byla totiž vybrána, aby si střihla roli Amélie, ale jelikož tahle talentovaná Angličanka neumí ani slovo francouzsky, do role byla nakonec obsazena pravá Francouzka, Audrey Tautou.

2. Montmartre jak z alabastru

Kdykoli se filmaři pustili do natáčení v reálu, Jean-Pierre Jeunet a jeho štáb předem pečlivě vyčistili místo od všech odpadků, vycídili všechno špinavé, dokonce smývali i graffiti ze zdí. Problém nastal ve chvíli, kdy se Jeunet rozhodl vyčistit nádraží. Poklizeno prostě být musí, zvlášť když potřebujete, aby se váš film stal vysněným místem pohody a pořádku.

3. Vzpomínky Jeana-Pierra Jeuneta

Jean-Pierre Jeunet začal se sbíráním příběhů a vzpomínek už v roce 1974. Za necelých 30 let z nich vytvořil příběh Amélie Poulain, který se původně měl odehrávat právě v onom roce 1974.

4. Kdyby těch efektů nebylo…

Hlavní představitelka Audrey Tautou neumí házet do vody takzvané žabky. A tak když se Amélie baví házením kamínků do vody, studio zvláštních efektů muselo zakročit a kýžené žabky byly na světě.

Tak kam až dohodí?

5. Ha, chyba!

V jedné scéně se objeví Volkswagen New Beetle, který se začal vyrábět až v roce 1998, tedy o rok později, než se odehrává příběh filmu. Režisér tento kolaps omlouvá slovy „to auto podtrhuje celkovou atmosféru“.

Amélie z Montmartru (Fabuleux destin d’Amélie Poulain, Le)

Komedie / Drama / Romantický
Francie / Německo, 2001, 117 min

Režie: Jean-Pierre Jeunet
Hrají: Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz, Rufus, Jamel Debbouze, Clotilde Mollet, Isabelle Nanty, Dominique Pinon, Yolande Moreau, Maurice Bénichou, Claire Maurier, Michel Robin, Claude Perron, Ticky Holgado, André Dussollier, Dominique Bettenfeld, Franck – Olivier Bonnet, Frédéric Mitterrand

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o Amélii z Montmartru: Audrey Tautou neumí házet žabky