Menu
TOPZINE.cz
Z domova

200 lidí demonstrovalo v Praze proti represím policie vůči krajně levicové scéně

ČTK

ČTK

29. 8. 2015

Kolem dvou stovek převážně levicových aktivistů protestovalo dnes v podvečer v centru Prahy proti údajným policejním represím vůči krajně levicové scéně. Účastníci, z nichž někteří nesli červeno-černé anarchistické vlajky a různá hesla, prošli trasu z Jungmannova náměstí přes Národní třídu a Bartolomějskou ulici, v níž je známá policejní služebna, na Václavské náměstí. Doprovázeli je policisté, kteří také zastavovali dopravu.

policie_demonstrace_vesty

ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

„Svobodu politickým vězňům“, „Nechceme policejní stát“, „Stát je terorista“ nebo „Dohlížet a trestat? Nasrat!“ stálo na transparentech. Účastníci demonstrace taky provolávali hesla „Touhu po svobodě represe nezastaví“ nebo „Jiný svět je možný“. Cestou je provázeli bubeníci i reprodukovaná hudba z dodávky.

Organizátoři demonstrace zpochybňují hlavně policejní akci Fénix, po níž policisté stíhají několik lidí kvůli údajné přípravě teroristického útoku na vlak. Po dubnovém zátahu proti levicovému extremismu obvinila policie celkem šest lidí – tři z přípravy teroristického útoku, dva z nepřekažení trestného činu a jednoho z nedovoleného ozbrojování.

Ačkoli státní zástupce zamítl v červnu stížnosti obviněných proti stíhání, levicoví aktivisté poukazují na podle nich podivnou roli tajných policejních agentů, kteří údajnou teroristickou skupinu infiltrovali.

„Levicoví aktivisté nechtějí za každou cenu házet bomby,“ zdůraznil v projevu jeden z organizátorů dnešní akce. Pokud se podle něho lidé nepostaví represím policie, za krátký čas mohou „sedět“ všichni.

Aktivisté poukazují taky například na vyklizení bývalé usedlosti Cibulka, kdy si policie podle nich přivlastnila pravomoc soudu, na policejní zásahy proti antifašistickým demonstracím a na kauzu útoku na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Volají po kontrole práce policie, po propuštění obviněných z vazby a po veřejném soudu s nimi.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

200 lidí demonstrovalo v Praze proti represím policie vůči krajně levicové scéně