Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

12 opic na DVD: Svému osudu neujdeš, Jamesi Cole

Nela Christovová

Nela Christovová

20. 7. 2011

Lze změnit  budoucnost, když zasáhneme do minulosti? Nebo právě pouze tím naplníme svůj osud? Touto otázkou se zabývají tvůrci dnes už filmové klasiky 12 opic, která právě vychází na DVD.

FOTO: 12 opic

Potkali se v blázinci, Zdroj: distributor filmu

Film

Jako většina sci-fi thrillerů, i tento má ošklivý, ba přímo katastrofický scénář. V roce 1997 zemře pět miliard lidí a zbytek se přesune pod zem. Právě tam prožil většinu svého života i James Cole (Bruce Willis), kterého jakožto nenapravitelného zločince zdobrovolnili k návratu do doby těsně před touto katastrofou. A jako každý apokalyptický hrdina, i on musí odvrátit hrozící katastrofu.

Nechybí ani milostná linie, nebo spíš linka, která se nenápadně odvíjí okolo Colea a psychiatričky Kathryn (Madeleine Stowe). Ta se stává jeho zpočátku nedobrovolnou pravou rukou, ale nakonec právě ona jediná žene Colea do boje proti Armádě dvanácti opic. Proti děsivě vyrovnanému Willisovi působí Stowe lehce hystericky, ale jakmile se role zlehka a nenápadně začnou obracet, nastane ten pravý herecký koncert.

Říká se, že 12 opic musíte vidět víckrát, abyste pochopili, o co jde. Omyl, ději porozumíte hned napoprvé, ale teprve při druhém, třetím zhlédnutí oceníte nejen herecké výkony, zároveň odhalíte i všechny důležité detaily nebo náznaky budoucího. Ano, 12 opic je klasika. To zřejmě tušil i Bruce Willis, který natolik toužil získat ve snímku roli, že se uvolil hrát bez nároku na honorář (který nakonec stejně inkasoval). Postava asociálního drsňáka, kterého cestování časem dožene na pokraj zoufalství, se vymyká prototypům Willisových rolí a nutno dodat, že je vážně strhující.

Neméně dobře si vedl i Brad Pitt coby čistokrevný blázen, Jeff Goines. I kdyby měl až do smrti jenom hrát druhé housle parťákovi Dannymu Oceanovi, po zhlédnutí tohoto snímku musí snad každý uznat, že Pitt není jenom hollywoodský hezounek, ale že zkrátka umí. Bez jeho šílené mimiky a nervózního těkání by film sice pod průměr nespadl, ale jestli by se i nadále ocital na předních místech světových žebříčků, toť otázka.

Režie se chopil Terry Gilliam, který se proslavil jako člen montypythonského uskupení a nyní zabrnkal na nepoměrně temnější strunu. Ponurému příběhu nahrává do karet i prostředí, do kterého je příběh zasazen. Ať už se nacházíme v minulosti či budoucnosti, filmové kulisy vždy působí extrémně nehostinně. Celkově se tak vytrácí všechna hollywoodská klišé a z diváka i dojem, že by tohle mohlo dobře dopadnout.

DVD

Samotnému disku asi není moc co vytknout. Chybí bonusy, což je u filmu takového kalibru možná trochu na škodu. Ne že bych stála o nepovedené záběry a podobnou vatu známou z romantických komedií, ale takový rozhovor s režisérem nebo s Brucem Willisem by mohl být zajímavý.

FOTO: 12 opic

No není k sežrání?

Ač to bude znít neuvěřitelně, český dabing se téměř vyrovná originálu. Bruce Willis opět promlouvá podmanivým hlasem Pavla Soukupa a v hlavní ženské roli se představí ostřílená Simona Postlerová. Přepnutí na češtinu má nespornou výhodu – můžete se plně soustředit na obraz a vnímat 12 opic v plném rozsahu, což si tento thriller určitě zaslouží.

12 opic (Twelve Monkeys)

Drama / Thriller / Sci-Fi / Mysteriózní
USA, 1995, 129 min

Režie: Terry Gilliam
Hrají: Bruce Willis, Madeleine Stowe, Brad Pitt, Christopher Plummer, Jon Seda, David Morse, Bill Raymond, Frank Gorshin, Chuck Jeffreys, Matt Ross, Christopher Meloni, Stephen Bridgewater

Zvuk: 5.1 český, anglický, maďarský, ruský, polský VO
Titulky: české, anglické, polské, maďarské
Bonusy: žádné

Hodnocení filmu: 5*****
Hodnocení DVD: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

12 opic na DVD: Svému osudu neujdeš, Jamesi Cole