Menu
TOPZINE.cz
Hudba

10 největších hitů The Doors: zavzpomínejte na zesnulé ikony 60. let

Jakub Jarolímek

Jakub Jarolímek

26. 5. 2013

V návaznosti na smutnou zprávu o úmrtí jednoho ze zakládajících členů skupiny The Doors, Raye Manzareka, o které jsme tento týden informovali, a jež zasáhla všechny milovníky kvalitní hudby, jsme pro čtenáře připravili výběr těch nejlepších hitů.

Přestože značná část nejznámějších skladeb The Doors pochází z eponymního debutu, následující výběr lze považovat za stručný průřez rozsáhlé tvorby, která za více než osm let působení kapely čítá šest společných studiových alb a následně další tři vydaná zbylými členy po smrti frontmana Jima Morrisona.

Break On Through (To the Other Side)

Historicky první singl kapely, který vyšel na sedmipalcovém vinylu pouhé tři dny před vydáním zmiňovaného debutového alba, původně nesklízel nijak výrazné úspěchy. Své slávy se dočkal celých 24 let po vydání, kdy se stal ve Velké Británii hitem a obsadil úctyhodné 64. místo v žebříčku singlů.

Dnes se tato skladba řadí mezi ikonické písně z rané tvorby The Doors.

Light My Fire

V pořadí druhý singl vydaný v dubnu roku 1967, který se také objevil na debutovém albu, se oproti předešlému těšil slávě již po svém odhalení, kdy obsadil první příčku mezi americkými top singly a udržel se mezi nimi po celé tři týdny. Následně dobyl svět a dočkal se také celé řady cover verzí, například od José Feliciana, který za ni obdržel ocenění Grammy.

The End

Bezmála dvanáctiminutová píseň, uzavírající album The Doors, byla inspirována rozchodem Jima Morrisona s jeho přítelkyní.

Kytarové sólo v této skladbě je dodnes řazené mezi nejlepší svého druhu. S touto jedinečnou melodií se můžeme setkat v řadě filmů, tím nejznámějším, kde se píseň objevila, je bezpochyby válečný snímek Apokalypsa.

When the Music’s Over

Jedenáctiminutová When the Music’s Over uzavírá druhou studiovku Strange Days.

V porovnání s ostatními hity skupiny tato píseň nikdy nevynikala, dokonce ani ve zmiňovaném filmu Apokalypsa, kde byla nahrazena právě skladbou The End.

Zajímavostí, která se s touto skladbou pojí, je veselá historka, kdy se při jejím prvotním nahrávání Jim Morrison neukázal na setkání, a tak ji kapela původně nahrála se zpěvem Raya Manzareka. Morrison svůj zpěv k písni nahrál až následující den.

Hello, I Love You

První singl z alba Waiting For the Sun se stejně jako celá deska umístil roku 1968 na první příčce hitparád. Zároveň se ho v průběhu roku prodalo ve Spojených státech přes milion kopií. Pozoruhodné není jen to, že obsadil první místo americké hitparády, ale zároveň se zde držel v Top 5 společně se zmiňovanou cover verzí José Feliciana na Light My Fire.

Touch Me

V prosinci roku 1968 vychází skladba Touch Me jako singl ke čtvrtému albu The Soft Parade a opět sklízí úspěchy ve Spojených státech i v Kanadě. Píseň – stejně jako řadu dalších hitů – napsal kytarista Robby Krieger, s nímž v roce 2001 Ray Manzarek založil skupinu The Doors of the 21st Century.

Indian Summer

Druhá strana páté desky Morrison Hotel nabídla mimo jiné pohodovou skladbu Indian Summer, která (ač byla nahrána již roku 1966) na debutovém albu obsažena nebyla a vydání se dočkala až téměř po čtyřech letech.

Přestože se tato na omak nevýrazná balada úspěchů předešlých hitů nedočkala, bývá označována jako jedna z nejlepších milostných písní své éry.

L.A. Woman

Singl z šestého stejnojmenného alba byl nahráván na přelomu let 1970 a 1971 ve studiu na Santa Monica Boulevard. Morrison zde svou zpívanou část k písni nahrával v koupelně, čímž chtěl využít její nebývale zajímavé akustiky.

V roce 1985, 14 let po smrti Morrisona, se Ray Manzarek ujal režie videoklipu k této písni. Její ručně psaný text byl později vydražen za více než půl milionu korun.

Riders On the Storm

Nejznámějším singlem zmiňovaného alba L.A. Woman a jedním z nejznámějších singlů kapely vůbec je bezesporu song Riders On the Storm, jakožto závěrečná skladba posledního společného počinu The Doors.

Píseň, inspirovaná countryovou skladbou Riders in the Sky, se stejně jako většina hitů kapely dočkala desítek cover verzí od různých interpretů, mezi něž se řadí také Snoop Dogg.

Tightrope Ride

Po smrti Morrisona roku 1971 se zbývající tři členové kapely rozhodli pokračovat dál a vydali společně sedmé album Other Voices.

Tightrope Ride je jediným singlem z této desky, který vyšel samostatně a stejně jako předešlý se v Americe opět umístil na žebříčku stovky nejoblíbenějších singlů.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

10 největších hitů The Doors: zavzpomínejte na zesnulé ikony 60. let