Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Zemřel klávesák The Doors Ray Manzarek. Prohrál letitý boj s rakovinou

Adam Vrána

Adam Vrána

21. 5. 2013

V 74 letech zemřel v německém Rosenheimu klávesista a zakládající člen amerických The Doors Ray Manzarek. O muzikantově úmrtí informoval manažer kapely Tom Vitorino, jenž uvedl, že příčinou smrti byla rakovina žlučovodu.

FOTO: The Doors

The Doors. Zdroj: distributor filmu When You´re Strange

„Jsem rád, že jsem měl tu čest strávit poslední desetiletí po Rayově boku,“ napsal kytarista Robby Krieger, jenž s Manzarekem od roku 2002 vystupoval pod názvem Doors of the 21st Century.

Ke kondolencím se připojil i bubeník The Doors John Densmore, který uvedl, že nepoznal nikoho, s kým by byl v takové hudební symbióze jako právě s Manzarekem. „Když jsme spolu hráli, bylo to, jako bychom si navzájem viděli do hlavy,“ vzpomíná. „Nikdy jsem s nikým jiným nic podobného nezažil, a právě proto mi bude Ray tolik chybět.“

The Doors vznikli v roce 1965 v Los Angeles poté, co se Manzarek, který zde studoval, potkal se zpěvákem Jimem Morrisonem. Skupině, která se proslavila zejména v druhé polovině 60. let, pomohly na vrchol hity jako Riders On the Storm, People Are Strange anebo Light My Fire.

Díky kapele se Morisson stal jednou z nejikoničtějších hudebních osobností konce 60. let. Zemřel v 27 letech na následky zástavy srdce, přičemž se dodnes spekuluje, zda byla její příčinou nadměrná konzumace alkoholu, anebo tvrdé drogy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel klávesák The Doors Ray Manzarek. Prohrál letitý boj s rakovinou