Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

10 nejoblíbenějších filmů kytaristy Bloc Party. Hudebník uznává klasiku

Anna Bílá

Anna Bílá

17. 6. 2013

FOTO: Bloc PartyKytarista skupiny Bloc Party Russell Lissack, který se pro TOPZINE.cz už rozpovídal o jejich čtvrtém studiovém albu a festivalu Bažant Pohoda, se nyní zmínil i o svém osobním žebříčku nejlepších filmů. Objevují se v něm sci-fi, komiksy i burtonovská klasika.

FOTO: Bloc Party

Bloc Party. Zdroj: myspace.com

Návrat do budoucnosti, filmová trilogie z let 1985–1990 se stala pro Rusella Lissacka symbolickou. Krom toho, že tento příběh zpopularizoval mnohé vědecké pojmy a stal se legendou, má pro kytaristu i osobní podtext. „Je to důvod, proč jsem začal hrát na kytaru,“ vysvětlil Russell. Fanoušci Bloc Party tedy mohou být Návratu do budoucnosti za co vděční.

„Všichni mají rádi dinosaury, bylo to jako konec jedné éry, když systém animace CGI ovládl Hollywood,“ řekl Russell Lissack k dalšímu z filmů na svém žebříčku – Jurskému parku. Vypracované počítačové animace vyhynulých tvorů zřejmě mnohým učarovaly. Ačkoli se to může zdát jako relativně nedávná záležitost, film tento rok slaví 20 narozeniny. Spielberg dal totiž Jurský park dohromady v roce 1993.

FOTO: Jurský park

Battle Royale je akční japonský film z roku 2000. Představuje se v něm nepředstavitelné drama o tom, jak se na přelomu tisíciletí japonský národ zhroutil a k obnovení autority vláda vymyslela zákon Battle Royale – druh děsivé hry, do které je vždy vtaženo několik lidí, aby se mezi ostatními probudil strach a obnovila se autorita. „Je to šílená japonská akce,“ dodává Russell.

Je libo Arnolda Schwarzeneggera? Total Recall je dalším sci-fi snímkem na žebříčku Russella Lissacka. Snímek z roku 1990 vznikl na motivy povídky Phillipa K. Dicka Zapamatujeme si to za vás se slevou se také v roce 2012 dočkal remaku, kde Arnolda vystřídal Colin Farrel. Možná proto Russell dodal, že u něj vítězí spíše původní verze.

Batman na žebříčku také nechybí a podle Russella je jen jedna ta správná. „Samozřejmě verze Tima Burtona, bezkonkurenčně.“ Tim Burton se ujal celkem tří snímků s populárním hrdinou – Batman (1989), Batman se vrací (1992) a Batman navždy (1995). Hlavní roli si v nich zahrál Michael Keaton.

A znovu k japonské produkci – Akira je film z roku 1988. Děj se odehrává během třetí světové války v roce 2019. Snímek vznikl podle stejnojmenné mangy režiséra Kucihira Ótoma. „Bylo to první japonské anime, které jsem viděl. Ale byl jsem příliš mladý na to, abych tomu rozuměl,“ dodává kytarista.

Co by to bylo za hudebníka, kdyby mezi své oblíbené filmy nezařadil aspoň jeden snímek s hudebními motivy. V případě Russella je to Purpurový déšť z roku 1984, s Princem v hlavní roli. Prince ale není tím hlavním, na koho si Russell vzpomene při vyřčení názvu filmu. Je to Morris Day, zpěvák skupiny The Time, který si zde zahrál roli Princova protivníka.

A Burton podruhé, tentokrát se Střihorukým Edwardem. „Nádherné zobrazení a hudba,“ vysvětluje Russell velmi prostě. Bylo to v roce 1990, kdy se poprvé setkali Johnny Depp a Tim Burton. Při spolupráci na Střihorukém Edwardovi si tito dva padli do oka a od té doby spolu natočili ještě 7 dalších filmů.

FOTO: Střihoruký Edward

Střihoruký Edward. Zdroj: distributor filmu

Pátek, bláznivá komedie z roku 1995 s rapperem Ice Cubem v hlavní roli o kamarádech, kteří mají problém s tím, že vykouřili všechno marihuanové zboží a nemají peníze na to, aby to šéfovi vynahradili. Začíná tak honba za penězi v desetihodinovém ultimátu a také snaha o záchranu vlastního života. „Ten film mám rád už jen pro citace: Daaaaaamn,“ směje se šoumen Russell.

A jako poslední mezi svými deseti nejoblíbenějšími filmy Russell Lissack uvedl i tvorbu Quentina Tarantina. Pulp Fiction z roku 1994 zná snad každý. Populární historky z podsvětí se staly kultovním snímkem. Roztáčí to v něm John Travolta, Uma Thurman, Samuel L. Jackson a také Bruce Willis. „Klasický Tarantino. Tohle byl první film, díky kterému se mi zalíbila jeho tvorba.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 nejoblíbenějších filmů kytaristy Bloc Party. Hudebník uznává klasiku