Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

10 nejdražších obrazů světa. Vyberte si, který chcete domů

Víte, že nejdražší obraz světa stál svého nového majitele přes dvě miliardy korun? Zdá se vám to moc? Nebo snad málo? Kolik byste byli vy ochotni dát za jeden obraz? Pro inspiraci vám přinášíme žebříček deseti nejdražších obrazů světa. 

Nedávno jsme se seznámili s deseti nejslavnějšími obrazy světa. Tentokrát se zaměříme na jiné nej. V našem článku vás dnes seznámíme s obrazy, které se můžou pyšnit přívlastkem nejdražší na světě. Do první desítky se propracovaly:

10. místo – Portrét doktora Gacheta – 82,5 milionů dollarů

Portrét doktora Gacheta namaloval v roce 1890 Vincent van Gogh. Gachet byl jeho psychiatrem i přítelem. Na obraze si můžeme všimnout vázy s náprstníkem, který se váže k osobě posmutnělého lékaře i Gogha samotného. Náprstník se totiž používal v 19. století k léčbě depresí a srdeční slabosti. Toto dílo bylo v roce 2006 vydraženo za více jak 80 milionů dollarů na aukci v New Yorku.

FOTO: doktor-Gachet-gogh

Portrét doktora Gacheta, Zdroj: Christie´s, New York

9. místo – Triptych – 86, 3 milionů dollarů

Tento hrůzostrašný triptych namaloval Francis Bacon v roce 1976 a je typickou ukázkou jeho stylu, který je plný násilí a surovosti. Triptychu nechybí ani další Baconovy charakteristické prvky, a sice komplikovaná kompozice a složitá ikonografie. Navíc se zde setkáváme ještě s odkazy na řeckou mytologii. Dílo bylo vydraženo v roce 2008 v New Yorku a koupil ho ruský podnikatel Roman Abramovich.

FOTO: Triptych-Bacon

Triptych, F. Bacon, Zdroj: Sotheby´s, New York

8. místo – Portrét Adély Bloch-Bauerové II – 87,9 milionů dollarů

Obraz známého secesního malíře Gustava Klimta byl dokončen v roce 1912. Malíř na něm zachytil svoji mecenášku Adélu Bloch-Bauerovou. Tato výjimečná žena stála jako jediná modelem více jeho obrazům. Stala se mimo jiné vzorem jeho slavného obrazu Judita. Portrét II byl prodán na aukci v New Yorku anonymnímu kupci.

FOTO: Adele_Bloch-bauer_II_1912

Portrét Adély Bloch-Bauerové, G. Klimt, Zdroj: Christie´s, New York

7. místo – Dora Maarová s kočkou – 95, 2 milionů dollarů

Kubistický portrét své mnohaleté milenky Dory Maarové namaloval Pablo Picasso v roce 1941. Obraz v sobě skrývá mnoho symbolů. Například židle, na které Dora sedí, má představovat trůn, její klobouk korunu a černá kočka ženskou lstivost a smyslnost. Není ovšem jasné zda měly všechny tyto symboly milence lichotit nebo naopak. Portrét vydražila newyorská aukční síň Sotheby´s v roce 2006.

FOTO: dora-maarova-s-kockou-picasso

Dora Maarová s kočkou, P. Picasso, Zdroj: Sotheby´s, New York

6. místo – Osm Elvisů – 100 milionů dollarů

Tento obraz Andyho Warhola vznikl v roce 1963 a prakticky nebyl od té doby na veřejnosti spatřen. Za 100 milionů dollarů byl v roce 2008 prodán soukromému sběrateli.

FOTO: osm-elvisu-warhol

Osm Elvisů, A. Warhol, Zdroj: warhol.org

5. místo – Hoch s dýmkou – 104, 2 milionu dollarů

Pátým nejdražším obrazem světa je opět dílo Pabla Picassa. Tentokrát ovšem ze začátku jeho kariéry z roku 1905. Obraz hocha s dýmkou namaloval Picasso ve svém růžovém období, když mu bylo pouhých 24 let. Dodnes není jasné, kdo je na plátně zobrazen. Obraz je v soukromém vlastnictví.

FOTO: Hoch-s-dymkou-Pablo-Picasso

Hoch s dýmkou, P. Picasso, Zdroj: Sotheby´s, New York

4. místo – Akt, zelené listy a poprsí – 106,5 milionu dollarů

I čtvrté místo obsadil obraz Pabla Picassa. Na kompozici z roku 1932 můžeme obdivovat jeho další milenku Marii-Thérése Walterovou, která mu později porodila dokonce dceru. Tento obraz je známý jako „ztracený Picasso“, protože se na veřejnosti neobjevil přes 60 let. V roce 2010 byl vydražen aukční síní Christie´s v New Yorku za 106,5 milionů dollarů.

FOTO: Akt, zelené listy a poprsí, P. Picasso

Akt, zelené listy a poprsí, P. Picasso, Zdroj: Christie´s, New York

3. místo – Portrét Adély Bloch-Bauerové I – 135 milionů dollarů

Tento portrét Adély Bloch-Bauerové namaloval Gustav Klimt v roce 1907, tedy o pět let dříve, než portrét číslo dvě. Na obraze pracoval celé čtyři roky. Portrét je zdoben plátkovým zlatem a jsou na něm patrné vlivy egyptské dvojrozměrné a byzantské ikonické malby. Prodán byl v roce 2006 Ronaldu Lauderovi.

FOTO: klimt-adele-bloch-bauer

Portrét Adély Bloch-Bauerové, G. Klimt

2. místo – Žena III – 137 milionů dollarů

Žena III z roku 1953 je typickým příkladem práce Willema de Kooninga, který se celý život věnoval abstraktnímu expresionismu a akční malbě. V jeho dílech najdeme často spojení figurální a abstraktní malby. Ženy s deformovaným tělem, velkýma očima a poprsím jsou jeho velice častým námětem. Obraz koupil v roce 2006 americký zbohatlík Steven A. Cohen.

Žena III, W. Kooning

Žena III, W. Kooning, Zdroj: Museum of Modern Art New York

1. místo – No. 5 – 140 milionů dollarů

Ještě o tři miliony dollarů více stál v roce 2006 nového majitele, kterým je podle dohadů mexický byznysman David Martinez, obraz No. 5 (Číslo 5) od Jacksona Pollocka. Dílo bylo vytvořeno technikou „akční malby“ a řadí se do stylu abstraktního expresionismu. Použité materiály byly smalt, olejové a hliníkové barvy.

FOTO: No. 5, J. Pollock

No. 5, J. Pollock, Zdroj: Sotheby´s

První desítce nejdražších obrazů světa jasně vévodí trojice Pablo Picasso, Vincent van Gogh a Gustav Klimt. Námětem je v drtivé většině portrét. Přesto se na prvních dvou místech umístila díla zcela odlišná. Čím to? Jsou tyto dva obrazy opravdu tak výjimečné? A který se líbil nejvíce vám?

[poll id=“144″]

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Právě čtete

10 nejdražších obrazů světa. Vyberte si, který chcete domů