Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Top 10 nejslavnějších obrazů světa. Který je podle vás ten nej?

Slavných a oblíbených obrazů je nespočet. My vám ovšem přinášíme absolutní špičku – žebříček deseti nejslavnějších obrazů všech dob. Líbí se vám všechny? Nebo si snad myslíte, že některé nemají v první desítce co dělat? Hlasujte pro ten nejlepší!

1. místo – Mona Lisa, Leonardo da Vinci

Názory na seznam deseti nejslavnějších obrazů světa se často velmi liší. My jsme pro vás několik takových seznamů porovnali a vybrali jsme z nich nejčastěji uváděná díla. Výsledkem je pestrý mix výjimečných děl napříč staletími.

První místo nepřekvapí

Jistě vás nepřekvapí, že se na prvním místě umístila bezesporu nejslavnější malba světa, Mona Lisa. Obraz namaloval Leonardo da Vinci v letech 1503-1505 a jeho skryté symboly potrápily již mnoho historiků umění a vědců. Otázky, kdo stál Leonardovi modelem a proč se Mona Lisa tak zvláštně usmívá, nejspíš nikdy nezjistíme. Není to ale zrovna právě ten důvod, proč nás nepřestává fascinovat?

2. místo – Dívka s perlou, Johannes Vermeer

FOTO: vermeer-divka-s-perlou

Zdroj: The Royal Picture Gallery Mauritshuis

Sláva Mony Lisy zasahuje i na druhé místo, kde se umístil portrét Dívky s perlou. Tento obraz od vlámského malíře Johannese Vermeera si totiž díky své záhadnosti vysloužil přezdívku holandská Mona Lisa. Obraz se datuje někdy do let 1665-1667. O jeho vzniku se toho sice moc neví, ale panuje kolem něj spousta legend. Jedna z nich dokonce posloužila v roce 2003 jako filmová předloha. Hlavní role si ve snímku Dívka s perlou zahráli Scarlett Johansson a Colin Firth.

3. místo – Výkřik, Edvard Munch

Třetí místo nás zavede od portrétů krásných záhadných dam na zcela jiné místo. Obraz s názvem Výkřik namaloval roku 1893 norský malíř Edvard Munch. Ten svým dílem tehdy nejenže naprosto pobouřil veřejnost zvyklou na klasickou akademickou malbu, ale položil také základy expresionismu.

FOTO: munch-vykrik

Zdroj: The National Gallery of Norway

4. místo – Poslední večeře, Leonardo da Vinci

Jelikož je proslulost Leonarda da Vinciho opravdu velkolepá, propracoval se do naší Top desítky ještě jeden jeho obraz. Poslední večeře z roku 1498 je na čtvrtém místě. Tato freska je při své výšce 4,18m a délce 7,84m největší z celé desítky. Nalezneme ji na stěně jídelní haly kláštera Santa Maria delle Grazie v Miláně.

FOTO: leonardo-da-vinci-posledni-vecere

Zdroj: Santa Maria delle Grazie

5. místo – Stvoření Adama, Michelangelo

I když se další ohodnocený za malíře vůbec nepovažoval, zaujímá jeho dílo páté místo. Oním autorem není nikdo jiný než velký Michelangelo se svou freskou Stvoření Adama o rozměrech 2,7m x 5,8m.

Toto vyobrazení patří do rozsáhlé složité kompozice výjevů ze Starého a Nového zákona, kterými Michelangelo pokryl strop Sixtinské kaple ve Vatikánu. Výmalbu celého stropu o výměře 900 m2 zvládl umělec zcela sám během let 1508-1512. Po jeho odhalení byla veřejnost pobouřena necudnou nahotou jeho atleticky vypracovaných postav.

FOTO: michelangelo-stvoreni-adama

Zdroj: Sistine Chapel

6. místo – Hvězdná noc Vincenta van Gogha

Na šestém místě se umístil obraz muže, který se oproti Michelangelovi jako malíř určitě cítil. I jeho ovšem neminul zvláštní paradox. Navzdory vysokému počtu děl, které namaloval, prodal za svůj život jen jeden jediný obraz.

Řeč je samozřejmě o Vincentu van Goghovi, jemuž se dostalo náležitého uznání až po smrti. V průběhu 20. století se stal tak světově proslulým, že se jeho obrazy dnes řadí mezi ty nejdražší. Plátno Hvězdná noc z roku 1889 se díky tomu dostalo na šesté místo. Nechybí na něm ani Goghovy typické cypřiše ani jeho zběsilé tahy štětcem.

FOTO: van-gogh-hvezdna-noc

Zdroj: moma.org

7. místo – Zrození Venuše, Sandro Botticelli

Sedmé místo nás navrací zpátky do renesance, umístil se zde překrásný obraz Zrození Venuše. Dílo namaloval Sandro Botticelli v letech 1485-87 a je tak nejstarším dílem našeho seznamu. Botticelli je obdivovaný hlavně díky svému jemnému a elegantnímu stylu a jeho Venuše je často kladena za vzor dokonalé ženské krásy.

FOTO: botticelli-zrozeni-venuse

Zdroj: Uffizi Gallery

8. místo – Přetrvávání vzpomínky, Salvador Dalí

Osmým místem se poprvé dostáváme do dvacátého století, a to do roku 1931. V tomto roce totiž vytvořil excentrický umělec Salvador Dalí svůj nejslavnější obraz známý hned pod dvěma názvy: Přetrvávání vzpomínky nebo také Měkké hodinky. Roztékající se kapesní hodinky v imaginární krajině mají být surrealistickým vyjádřením relativity veškerého bytí.

FOTO: salvador-dali-pretrvavani-vzpominky

Zdroj: moma.org

9. místo – Oběd na lodi, Pierre-Auguste Renoire

Deváté místo obsadil obraz Pierra-Augusta Renoira Oběd na lodi, který zachycuje skupinku Renoirových přátel užívajících si dobrého jídla. Plátno vzniklo v roce 1881. Na jeho stylu můžeme pozorovat nápadnou hru se světlem i tahy štětce, které jsou typickým projevem impresionismu.

FOTO: renoir-obed-na-lodi

Zdroj: The Phillips Collection

10. místo – Polibek, Gustav Klimt

Naši desítku uzavírá obraz Polibek vídeňského umělce přelomu 19. a 20. století Gustava Klimta. Ani jemu se během jeho kariéry nevyhýbaly skandály. Poté, co předvedl svou sérii tří alegorických obrazů (Filozofie, Medicína a Právo) určených pro halu Vídeňské univerzity, byl obviněn z pornografie.

Erotika a smyslnost provází jeho tvorbu od počátku až do konce a obraz Polibek není výjimkou. Klimt jej vytvořil v letech 1907-1908 a patří do jeho „Zlatého období“, ve kterém pokrýval pozadí svých obrazů plátky zlata.

FOTO: polibek-klimt

Zdroj: Österreichische Galerie

Takto tedy vypadá deset nejslavnější obrazů světa. Který se vám líbil nejvíce? Nebo snad máte pocit, že nám v našem žebříčku nějaký obraz chybí? Pro své favority můžete hlasovat v anketě.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Top 10 nejslavnějších obrazů světa. Který je podle vás ten nej?