Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Zvyšování DPH na knihy: Vláda procenta snížila, vděku se ale nedočkala

FOTO: NovinyDebata o zvýšení sazby DPH nabírá na obrátkách. Minulý týden vláda rozhodla o dvoufázovém navýšení. Od ledna bude DPH činit 14 procent, následující rok se zastaví na 17,5 procentech. Je to výhra? „Pro knihy je to pomalá smrt,“ míní Svaz českých knihkupců a nakladatelů.

FOTO: Noviny

Za nakladateli pozadu nezůstávají ani šéfredaktoři českého tisku, Foto: Fracesco Castelli, Topzine.cz

Ve čtvrtek 10. března vláda překvapila náhlou změnou. Dvacetiprocentní sazba DPH se nekoná. Zvyšovat se ale bude. Méně, zato bez výjimek. Přesto ale nakladatelé stále nejsou spokojeni. Není se čemu divit, zdražování a omezování edičního plánu je nemine.

Je to stejně špatná varianta

„Mám-li odpovědět na otázku, zda je postupné navyšování DPH lepší než skokové, pak samozřejmě ano. Nicméně mám-li hodnotit dopad nového postupného navyšování DPH na knihy, noviny a časopisy, nepovažuji ho za kompromis, pouze za jinou, stejně špatnou variantu. Knihy budou nakonec o 7,5 procenta dražší než dnes,“ vyjádřil se pro Topzine spolumajitel nakladatelství Fragment Jan Eisler.

Pokud se opravdu jedná o definitivní řešení, tak je to samozřejmě přijatelnější než 20 procent od října 2011. Nicméně fakt, že u nás budou knihy (včetně učebnic) a informace obecně méně dostupné a sazba DPH na knihy dvojnásobná než je průměr EU, stále platí. Myslím, že to poškodí český knižní trh a z dlouhodobého hlediska bude mít neblahý vliv na vzdělanost a konkurenceschopnost České republiky.

Tomáš Reichel, nakladatelství Host

S na první pohled dobrou zprávou není spokojen ani Svaz českých knihkupců a nakladatelů, který stále rozšiřuje Výzvu na obranu knih. „Musíme konstatovat, že autoři tohoto modelu nijak nevzali v potaz argumenty týkající se vážných důsledků jakéhokoli dalšího zvýšení DPH na knihy a tiskoviny,“ píše představenstvo Svazu a dodává, že i tak hrozí omezení produkce českých knih, zejména učebnic a knih odborných. „Je to pro knihy spíš tzv. pomalá smrt, kterou toto zdánlivě kompromisní řešení jen oddálí.“

DPH jako zabiják české kultury

Výzvu na obranu knih do 9. března podepsalo přes sto tisíc lidí. K situaci se nově veřejně vyjádřili šéfredaktoři českých deníků a týdeníku. Stejně jako nakladatelé i oni politikům poslali otevřený dopis, který upozorňuje na negativní dopad zvýšení DPH.

FOTO: Literární akt

„Tisk a knihy zastávají důležitou roli nejen ve svobodném šíření informací a názorů, ale také při udržování a rozvoji spisovné češtiny v psané podobě. To je podle našeho názoru dalším důležitým důvodem, proč by neměla být dostupnost tisku a knih širokým čtenářským vrstvám znepřístupňována daňovými zásahy ze strany státu,“ stojí mimo jiné v dopise, pod kterým je podepsáno jedenáct šéfredaktorů a dvě šéfredaktorky českých deníků a týdeníků.

Záměr vlády je pro nás lepší přesně o 2,5 procenta. Je samozřejmě o něco méně bolestivé, když k navýšení DPH dojde ve dvou postupných krocích. S tímto kompromisem ale vůbec nejsme spokojeni! Naše tvrzení, že zvyšovat sazbu DPH na knihy je nesmyslné, má své opodstatnění. Dojde ke snížení knižní produkce, k zániku některých knihkupectví a nakladatelství! S tímto samozřejmě vzniknou jisté sociální problémy a to nemluvím o knižní kultuře, protože se u vydávaných titulů zúží záběr a některé tematické skupiny přestanou úplně vycházet nebo budou vycházet velmi omezeně. Mimochodem dopad na vzdělanost je nasnadě!

Filip Mikeš, nakladatelství Paseka

Jan Eisler z Fragmentu nevidí problém pouze ve zdražování knih a tiskovin, ale v tom, že se týká také zboží základní potřeby. „V důsledku toho lidé přestanou kupovat jako první tzv. zbytné druhy zboží. Knihy a časopisy jsou jedny z prvních na řadě,“ vysvětluje a upozorňuje, že i se 17,5 procentní sazbou DPH bude Česká republika v porovnání s vyspělými zeměmi Evropy na vrcholu nepodpory kultury.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zvyšování DPH na knihy: Vláda procenta snížila, vděku se ale nedočkala