Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Zvýšení DPH: Budoucnost knih teď mají v rukou senátoři

Redakce

Redakce

22. 9. 2011

Foto: Petra Prokopová, Topzine.czKnihkupci, nakladatelé, literáti a další proti zvýšení DPH na knihy bojovali zuby nehty. Přesto při schvalování zákona poslanci knihám a tiskovinám výjimku nepřidělili. Zveřejňujeme jejich poslední šanci, otevřený dopis Senátu České republiky.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Ilustrační foto, Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

2. září 2011 schválila Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR i ve třetím čtení vládní návrh zákona o dani z přidané hodnoty, který sníženou sazbu DPH (a tedy i sazbu pro knihy) od roku 2012 zvyšuje na 14 procent a od roku 2013 na 17,5 procenta.

Zastupitelé prý nejsou kulturní barbaři

Poslanci Parlamentu ČR tedy nakonec dali přednost stranické disciplíně a nevzali v potaz názor 162 000 voličů, kteří podpořili Výzvu na obranu knih (organizovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů), ani konkrétní argumenty týkající se vážných důsledků jakéhokoli dalšího zvýšení DPH na knihy a tiskoviny, jimiž je zásobovala odborná veřejnost.

Svaz českých knihkupců a nakladatelů se téměř půl roku intenzivně snažil tuto hrozbu odvrátit, jednal s řadou politiků a poskytl analýzu dopadů zmíněného kroku pro produkci českých knih. Paradoxně téměř vždy byly naše argumenty uznány jako opodstatněné a byli jsme ujišťováni, že naši zastupitelé nejsou v žádném případě kulturní barbaři a pokusí se, tak jak je to běžné v západních zemích, pro knihy a tiskoviny získat výjimku.

Čtěte také: Demonstrace na obranu knih: Zvyšovat DPH je blbost!

Bohužel, sliby poslanců Parlamentu se tentokrát ukázaly jako plané, a tak dnes stojíme před zásadním omezením produkce českých knih, zejména učebnic a knih odborných se všemi negativními důsledky pro vzdělanost celé společnosti a pro strukturu českého knižního trhu. Nový zákon o DPH bude v nejbližší době předložen Senátu ČR. Připomínáme stanovisko senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice přijaté letos v květnu, v němž navrhoval pro knihy dokonce nulovou DPH, a žádáme Vás, abyste zabránili hrozící škodě. DPH na knihy je nyní ve Vašich rukou. Potřebná struktura knižního trhu, velká i malá a specializovaná nakladatelství a dostatečná síť knihkupectví, která zprostředkovávají bohatou nabídku knih – to vše roste pomalu, ale dá se zničit velmi rychle.

Vladimír Pistorius, předseda SČKN

Zdroj: Svaz českých knihkupců a nakladatelů

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zvýšení DPH: Budoucnost knih teď mají v rukou senátoři