Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Zvůle: Malebné místo oddechu uprostřed jihočeských lesů. Fotogalerie uvnitř!

Redakce

Redakce

20. 9. 2009

ZvůleMalá vesnička ležící v samotném srdci České Kanady, přibližně na půli cesty mezi Jindřichovým Hradcem a Dačicemi, je vlastně místní částí obce Kunžak. Ta je od Zvůle vzdálena asi 5 kilometrů.

Název Zvůle vznikl z původních slov zvóle/zvuole. Osada byla založena v blízkosti rybníka ze 16. století. Původně zde pravděpodobně bývala usedlost panského porybného či lesního správce, později se tu usadili také lesní dělníci.

Zajímavostí obce je kaplička z roku 1904 a 450 let starý buk.

Rybník Zvůle leží v nadmořské výšce 640 m.n.m a má rozlohu 10 hektarů. Z jedné strany je obklopen lesy, pro něž je typické velké množství tzv. bludných balvanů, z druhé strany se k rybníku svažují písčité pláže přilehlého autokempu.

Autokemp nabízí možnost ubytování v chatkách či vlastních stanech a karavanech. Samozřejmostí je sociální zařízení. V kempu jsou dva kiosky se základními potravinami a dvě hospody. Součástí jedné z nich je také herna se stolním fotbálkem, kulečníkem a jukeboxem.

Děti ocení skluzavku a trampolínu, pro dospělé je k dispozici hřiště na volejbal či minigolf a půjčovna kol a šlapadel.

Doprava: Odbočka na autokemp se nachází na silnici č. 151 vedoucí z Kunžaku směrem na Dačice přibližně 300 metrů za obcí Mosty.

Tipy na výlety do okolí: zřícenina hradu Landštejn, města Slavonice, Telč, Dačice, Jindřichův Hradec, zámek Červená Lhota.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zvůle: Malebné místo oddechu uprostřed jihočeských lesů. Fotogalerie uvnitř!