Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Zvolte nejlepší skladby Bobbyho McFerrina, než přijede na Colours do Ostravy

Redakce

Redakce

26. 5. 2012

Jedním z headlinerů letošního ročníku Colours of Ostrava je i americký zpěvák a skladatel Bobby McFerrin. Pojďte si spolu s námi poslechnout a vybrat jeho největší hity.

FOTO: Bobby McFerrin

Bobby McFerrin při koncertě v pražském Kongresovém centru v květnu 2010. Foto: Karel Slabý, TOPZINE.cz

Tento newyorský rodák, který chtěl být původně knězem, patří mezi největší vokální inovátory. Díky své originální technice dokáže svým hlasem vytvořit dojem vícehlasého zpěvu. Jeho koncerty jsou také známé svojí improvizací, Bobby totiž často jezdí na turné vědomě nepřipravený. Jak asi bude vypadat v červenci jeho koncert v Ostravě? A jaké pecky nám nejspíš zazpívá?

Don‘t Worry, Be Happy

Skladba patří k jedné z nepopulárnějších písní 20. století. Vyšla v roce 1988 na albu Simple Pleasures. Píseň tak zajistila albu i McFerrinovi úspěch, a to i přes to, že se na desce objevila až na poslední chvíli. Téměř okamžitě si získala srdce všech. Jak fanoušků, tak kritiků. První z nich se zasloužili o to, že se deska stala třikrát platinovou; kritici jí zase udělili tři ceny Grammy.

Good Lovin‘

I tato píseň vyšla na veleúspěšném albu Simple Pleasures. V klipu k této písničce Bobby názorně předvádí, že i jeden jediný člověk směle nahradí celou kapelu. Stejně jako z většiny jeho songů, srší i z Good Lovin‘ nakažlivá pozitivní nálada.

Say Ladeo

Tato píseň pochází z jeho zatím posledního alba, vydaného v roce 2010. Po několikaleté přestávce, kterou trávil například dirigováním, se Bobby vrátil zpět k tomu, co ho od začátku fascinovalo – ke zkoumání možností lidského hlasu. Deska sice obsahuje pouze sedm skladeb, ale v Bobbyho případě to stačí. I tak se po poslechu budete ptát: „Je to vůbec možné?“

Bang! Zoom!

V roce 1995 natočil McFerrin desku, na které najdete plno radostných tanečních songů. Mnoho z nich je nazpíváno beze slov a část z nich odkazuje k tradičním africkým písním. Toho si posluchači můžou všimnout i ve skladbě Bang!Zoom!, která pochází ze stejnojmenného alba.

Ave Maria

Z přátelství Bobbyho a violoncellisty Yo-Yo-Ma vznikla opravdu mimořádná deska Hush, vydaná v roce 1992. Bobby na ni kromě několika svých písniček nahrál i nazpívané skladby několika předních skladatelů, jako je například Bachova Ave Maria.

Toto byl jen průřez nejzajímavějšími počiny kariéry Bobbyho McFerrina. Snad vás alespoň trochu nalákal na jeho červencový koncert. Pokud jste jeho fanoušky, pomozte nám vybrat jeho nejlepší písničku prostřednictvím naší ankety.

[poll id=“156″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zvolte nejlepší skladby Bobbyho McFerrina, než přijede na Colours do Ostravy