Dítě provozující závodně sport má velký předpoklad k tomu, aby se v dospělosti dočkalo uznání. Úspěch si však někdy vyžaduje svou daň. Tou je docházka do školy, a tedy celkově vzdělání.

Vzdělání je důležitá součást našeho života, Zdroj: sxc.hu
Skloubit školu se závodním sportem není zrovna jednoduché. Když dítě sport baví, chce být nejlepší a všechno ostatní jde stranou. Rodiče ho obvykle podporují. Není lehké zakázat dítěti jeho oblíbenou činnost, proto by se měl najít kompromis, kdy dítě bude mít zájem jak o školu, tak o svůj sport.
Individuální plán může velmi pomoci
První možností, jak zvládat školu i sport, je chodit ráno do školy a večer na trénink. Pakliže večerní sportování nevyhovuje, např. u fotbalu, bylo by dobré domluvit si tréninky hned po škole. Jestli se však někdy kryje trénink či závod se školou, je důležité uvědomit si, co je v danou chvíli důležitější. Problémy se známkami většinou naznačují, že dítě by se mělo věnovat spíše škole.
Čtěte také: Co jsou to trainee programy? Ptali jsme se u 12 velkých českých firem
Větší dítě, které se opravdu naplno věnuje sportu, trénuje celé dny a připravuje se na velké závody, si může zažádat o individuální plán. Nemusí to být úplně ideální, ale hodně pomůže, má-li doma někoho, kdo s ním může některé školní předměty probrat. Navíc si rodiče doma mohou ohlídat, jestli se jejich potomek skutečně učí.
Stále oblíbenější krasobruslení
V poslední době je atraktivita krasobruslení vysoká, a stále roste. Někteří vyhledávají párové krasobruslení, jiní individuální. Každý si přijde na své. Krásné kostýmy, hudba a ještě ke všemu ladné, dech beroucí prvky na ledě. Snadno se najdou lidé, kteří tomu zcela propadli.

Krasobruslení se stává čím dál atraktivnějším sportem, Zdroj: sxc.hu
To je příběh i Leony Chmielové, která má už teď, v osmi letech, velké ambice. „Chtěla bych jet na Olympiádu a vyhrát.“ Leona má štěstí, že sport jí zatím ve studiu nebrání. Času sice moc nemá, protože trénuje pět dní v týdnu, ale přesto vše stíhá. „Nechodím na obědy a obědvám až po krasobruslařském tréninku. Rodiče mi dělají velikou svačinu.“ Ale přesto dvakrát týdně musí jednu vyučovací hodinu vynechat. „A denně odcházím o 15 minut dřív z poslední hodiny,“ dodává Leona.
Ve všední dny do školy, o víkendu na závody
Závody se konají většinou o víkendech. Jsou tedy uzpůsobeny tak, aby dítě nezameškalo ve škole. „Jen v loňském roce jsem jela exhibici v Liberci na zápase Bílých Tygrů, a to bylo pozdě večer, tak jsem druhý den šla později do školy.“ Tréninky jsou naopak spíše nahodilé, avšak zpravidla menší děti trénují dříve a starší později.
Co většinou může předčasně ukončit sportovní kariéru, je zranění či nemoc, která poté naruší i školu. Naštěstí se z toho nestává pravidlo. To ví i Leona, jejíž trenér je v těchto ohledech svědomitý a opatrný. „Kvůli zranění jsem školu na štěstí nemusela vynechat. Můj pan trenér Miloš Man mě nepustí dělat těžší prvky, když ještě nejsem připravená, a tak předcházíme zranění. Na těžké skoky nosím padačky, které mě chrání.“
Pokud již dítě ví, čeho by v budoucnu chtělo dosáhnout, a opravdu si za tím jde, dalo by se říct, že má vyhráno. Vytrvalost vede k cíli. A dokud se pro dítě nestává škola nepříjemnou nutností, nemusí být ani odsunuta na druhou kolej. Nezapomínejme, že škola je dnes základ života.