Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Zvládat v dětství školu i závodní sport je těžké, ale ne nemožné

Redakce

Redakce

30. 1. 2012

Vzdělání je důležitá součást našeho životaDítě provozující závodně sport má velký předpoklad k tomu, aby se v dospělosti dočkalo uznání. Úspěch si však někdy vyžaduje svou daň. Tou je docházka do školy, a tedy celkově vzdělání.

Vzdělání je důležitá součást našeho života

Vzdělání je důležitá součást našeho života, Zdroj: sxc.hu

Skloubit školu se závodním sportem není zrovna jednoduché. Když dítě sport baví, chce být nejlepší a všechno ostatní jde stranou. Rodiče ho obvykle podporují. Není lehké zakázat dítěti jeho oblíbenou činnost, proto by se měl najít kompromis, kdy dítě bude mít zájem jak o školu, tak o svůj sport.

Individuální plán může velmi pomoci

První možností, jak zvládat školu i sport, je chodit ráno do školy a večer na trénink. Pakliže večerní sportování nevyhovuje, např. u fotbalu, bylo by dobré domluvit si tréninky hned po škole. Jestli se však někdy kryje trénink či závod se školou, je důležité uvědomit si, co je v danou chvíli důležitější. Problémy se známkami většinou naznačují, že dítě by se mělo věnovat spíše škole.

Čtěte také: Co jsou to trainee programy? Ptali jsme se u 12 velkých českých firem

Větší dítě, které se opravdu naplno věnuje sportu, trénuje celé dny a připravuje se na velké závody, si může zažádat o individuální plán. Nemusí to být úplně ideální, ale hodně pomůže, má-li doma někoho, kdo s ním může některé školní předměty probrat. Navíc si rodiče doma mohou ohlídat, jestli se jejich potomek skutečně učí.

Stále oblíbenější krasobruslení

V poslední době je atraktivita krasobruslení vysoká, a stále roste. Někteří vyhledávají párové krasobruslení, jiní individuální. Každý si přijde na své. Krásné kostýmy, hudba a ještě ke všemu ladné, dech beroucí prvky na ledě. Snadno se najdou lidé, kteří tomu zcela propadli.

Krasobruslení se stává čím dál atraktivnějším sportem

Krasobruslení se stává čím dál atraktivnějším sportem, Zdroj: sxc.hu

To je příběh i Leony Chmielové, která má už teď, v osmi letech, velké ambice. „Chtěla bych jet na Olympiádu a vyhrát.“ Leona má štěstí, že sport jí zatím ve studiu nebrání. Času sice moc nemá, protože trénuje pět dní v týdnu, ale přesto vše stíhá. „Nechodím na obědy a obědvám až po krasobruslařském tréninku. Rodiče mi dělají velikou svačinu.“ Ale přesto dvakrát týdně musí jednu vyučovací hodinu vynechat. „A denně odcházím o 15 minut dřív z poslední hodiny,“ dodává Leona.

Ve všední dny do školy, o víkendu na závody

Závody se konají většinou o víkendech. Jsou tedy uzpůsobeny tak, aby dítě nezameškalo ve škole. „Jen v loňském roce jsem jela exhibici v Liberci na zápase Bílých Tygrů, a to bylo pozdě večer, tak jsem druhý den šla později do školy.“ Tréninky jsou naopak spíše nahodilé, avšak zpravidla menší děti trénují dříve a starší později.

Co většinou může předčasně ukončit sportovní kariéru, je zranění či nemoc, která poté naruší i školu. Naštěstí se z toho nestává pravidlo. To ví i Leona, jejíž trenér je v těchto ohledech svědomitý a opatrný. „Kvůli zranění jsem školu na štěstí nemusela vynechat. Můj pan trenér Miloš Man mě nepustí dělat těžší prvky, když ještě nejsem připravená, a tak předcházíme zranění. Na těžké skoky nosím padačky, které mě chrání.“

Pokud již dítě ví, čeho by v budoucnu chtělo dosáhnout, a opravdu si za tím jde, dalo by se říct, že má vyhráno. Vytrvalost vede k cíli. A dokud se pro dítě nestává škola nepříjemnou nutností, nemusí být ani odsunuta na druhou kolej. Nezapomínejme, že škola je dnes základ života.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zvládat v dětství školu i závodní sport je těžké, ale ne nemožné