Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Zvíře: Příběh o klukovi, který promluvil, vypráví terapeutka Torey L. Hayden

Redakce

Redakce

11. 2. 2011

FOTO: ChlapecNa konci roku 2010 vyšla v nakladatelství Portál kniha nazvaná Zvíře: Příběh o klukovi, který promluvil. Jedná se v pořadí již o třetí titul známé autorky, terapeutky a speciální pedagožky Torey L. Hayden.

FOTO: Chlapec

Ilustrační foto, Zdroj: sxc.hu

Někoho kniha nadchne, jiného možná pohorší. Rozdílnost reakcí může být způsobena právě pravdivostí příběhu, která lidem často nebývá zrovna příjemná. A že těch šokujících odhalení v knize nebude málo.

Víte, jak to chodí v ústavech pro psychicky nemocné děti? Kolik toho znáte ze života za zdí? Jak se terapeut může vcítit do někoho nemocného a pomoci mu od jeho trápení a strachů, když ani vzdáleně nemůže pochopit, co ho skutečně trápí? Pokud otevřete knihu Zvíře: Příběh o klukovi, který promluvil autorky Torey L. Hayden, budete se nejednou ptát na různé otázky týkající se lidské psychiky a života v léčebně. Ale to je koneckonců dobře, protože pak se možná zamyslíte nad tím, proč právě děti končí na těchto místech…

Co se děje za zdí…

Celý příběh se odehrává v ústavu Garson Gayer, kde se speciální pedagožka Torey setkává s podivným chlapcem Kevinem. Nikdo neví, co se mu stalo v minulosti, proč se pořád schovává pod stolem, trpí silnými fobiemi a hlavně proč nemluví. Torey L. Hayden se jako terapeutka snaží vypátrat chlapcovu minulost a pomoci mu začlenit se do běžného života. Vše se ale jeví jako marná snaha a nikdo se již Kevinem nechce zabývat. Torey je jeho poslední nadějí, jak získat zpět alespoň střípek normálního života. To se však jeví jako nedosažitelný cíl, tedy alespoň ze začátku.

Kniha je rozdělena do kapitol a ty jsou dále členěny na podkapitoly. Nejprve čtenář sleduje případ samotného Kevina a později se k němu přidávají i autorčiny zážitky spojené s Charity, indiánskou holčičkou. Autorka postupně odhaluje Kevinovu minulost, a tím i příčiny jeho chování. Nakonec ukazuje, že Kevin není až takovým bláznem, za jakého ho všichni pokládají. Chlapec zažil v dětství nepředstavitelné hrůzy, a tak je ve výsledku celkem pochopitelné, proč se chová tak, jak se chová.

Celý příběh je vyprávěn v ich-formě, z pohledu terapeutky Torey. Děj je zajímavý a svižný a čtenář je pořád udržován v napětí, jak to vše nakonec skončí. V knize je totiž tolik zvratů, že nikdy nevíte, co bude následovat a jak se příběh vyvine.

Šťastný konec? Nechte se překvapit!

Kevin se zprvu jeví jako rozpolcená osobnost, nespolupracuje s lékaři ani terapeuty, a pokud ano, vše se může změnit během chvíle v naprostou katastrofu. V knize nebude nouze o pocity a zážitky samotné terapeutky Torey. A že kolikrát nebudou příjemné ani samotnému čtenáři. Je však zde zachycena i naděje a láska, trpělivost a nezměrná empatie, jaká se jen tak u někoho nevidí.

FOTO: Kluk

Ilustrační foto, Zdroj: sxc.hu

Děj příběhu je založen na skutečném případu dítěte, které trpělo nevysvětlitelnými strachy a tzv. elektivním mutismem. Postava terapeutky Torey představuje samotnou autorku Torey L. Hayden, takže vše, co se událo v knize, se mělo udát i v jejím skutečném životě. Text tak působí velice autenticky.

Zvíře je skvělé počtení pro každého bez rozdílu věku a pohlaví. Nemusíte být ani odborníkem v dětské psychoterapii, abyste ději rozuměli, protože sama autorka se neřídí vědeckými poučkami, ale praxí. Obálka knihy působí možná trochu depresivně, ale po přečtení knihy zjistíte, že se ke knize docela hodí. Není to veselý ani zamilovaný příběh, ale je pravdivý a lidský, a to vše dohromady mu dodává jisté kouzlo, které udrží nejednoho čtenáře u této knihy až do samého konce.

„Někdy když v noci ležím v posteli…,“ začal jednoho dne. „Víš, jaké to je, když ležíš v posteli a je tma? Na chodbách se nechává rozsvíceno, ale v pokojích se po desáté hodině svítit nesmí. Z toho se pak dělají stíny. Docela obyčejné věci vrhají stíny, které se všude natahují. Ležím, dívám se na ně a říkám si: jsou to přece jenom obyčejné věci. Tohle je jenom můj stůl. A tamto je obyčejná židle. Jenže ty stíny tak nevypadají. Připomínají něco úplně jiného.“
Obrátil se a letmo se na mě podíval. Jeho hlas byl jako vždy velice tichý. Když Kevin mluvil, znělo to spíš, jako by si povídal polohlasem sám pro sebe. Mluvil vždycky tiše, skoro jako ze spaní. Připomínalo mi to chvíle, kdy mi v hlavě zněly mé vlastní myšlenky.
„Vypadají jako lidé,“ pokračoval Kevin.
„Jako lidé, o kterých si člověk myslí, že tě mají rádi, ale o kterých najednou víš, že tě rádi nemají. Židle, stůl a všechno ostatní se ve tmě  mění. Stejně jako se mění lidé. Ležím v posteli a říkám si: tak takhle vypadá židle doopravdy. To, jaká se zdá přes den, je jenom klam. Na světle tak vypadá jenom proto, abych si myslel, že všechno je v pořádku. Jenže v noci se z toho stane ošklivá věc. Pak vím, že i ve dne je všechno uvnitř ošklivé. A bude to zase ošklivé, až zůstanu sám. Až bude tma. Židle bude ošklivá.“
Na krátkou chvilku se mezi námi rozhostilo ticho. Zalévalo mě ranní slunce a bylo mi teplo.
„Bojím se židlí,“ řekl Kevin. Když jsem nic neříkala, podíval se na mě. Potom sklopil oči dolů ke koberci, kde si hrál s jakousi neviditelnou věcí. „Pokouším se ničeho nebát. Snažím se s tím bojovat. Ale moc mi to nejde. Najednou je to všude. Je to jako bojovat s nocí.“

Český název: Zvíře: Příběh o klukovi, který promluvil
Název originálu: Murphy´s Boy
Autor: Torey L. Hayden
Překlad: Lumír Mikulka
Počet stran: 312
Vazba: vázaná
Rozměry: 210 x 160 x 30 mm
Vydal: nakladatelství Portál,  2010
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: 100%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zvíře: Příběh o klukovi, který promluvil, vypráví terapeutka Torey L. Hayden