Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Ztráta zájmu o sex, aneb když není chuť

Redakce

Redakce

24. 11. 2009

Nech mě!Někdy se to tak stane. Příčina může být konkrétní, ale i neznámá. Sex sám o sobě je jednou velkou známou neznámou. Potřebujeme ho. Baví nás. Bez něj bychom vymřeli. Jak se však stane, že najednou není chuť?

Foto: Eva Müllerová, Topzine.cz

Foto: Eva Müllerová, Topzine.cz

K sepsání tohoto článku mě inspirovaly otázky žen, které se mě ptaly, proč nemají chuť na intimnosti či proč je jejich partner sexuálně odmítavý. Ano správně. Tento problém se netýká pouze žen, jak se mnoho lidí domnívá, ale i mužů.

Sex jako součást vztahu

Ať chceme nebo ne, sexualita je součástí plnohodnotného vztahu, která by se neměla podceňovat. Mnoho problémů v partnerském vztahu se začíná projevovat v sexuální oblasti a naopak.

Pro představu si uveďme konkrétní příklady. Muž přijde domů z práce unavený, zničený a hlavně protivný. Svou rozladěnou náladu si vybíjí na své partnerce a očekává, že se večer v posteli dočká kvalitního uspokojení. A tady začíná jeden z mnoha problémů. Nepříjemné chování muže se dotkne ženy, která rozhodně nenaplní jeho představu, jak strávit společný večer. Žena nemá zájem. Proč také?! Partner ji urazil svým chováním a agresivně vedenou komunikací.

No, a nyní příklad opačný. Muž odmítá delší dobu sexuálně uspokojovat svou partnerku. To zapříčiní hádky, až postupný úpadek vztahu.

Někdo může namítnout, že sex přeci není alfou a omegou vztahu. Slyšíme námitky, že v partnerství jsou daleko důležitější faktory, jako vzájemná tolerance, porozumění atp. Ano, je velmi důležité, aby partneři tolerovali své potřeby.

Prevence jako obrana před zklamáním

Ovšem nikdy by partner neměl křečovitě potlačovat svá očekávání, představy a potřeby. Pokud vím, že potřebuji partnera, který mě sexuálně uspokojí a nebude k této oblasti lhostejný, tak bych zřejmě měla takto směřovat i svůj výběr. Základem je stanovit si priority. Co je pro vás důležité ve vztahu? Mnoho lidí hledá partnera, který bude mít podobné zájmy. To platí i v oblasti naší sexuality. Najít člověk se stejným či podobným vnímáním. Tím se vyhneme zklamání typu: ale jemu to stačí jednou za měsíc a co já? Pokud něco takového zjistíme na začátku vztahu a nám to nevyhovuje, tak se smiřme s tím, že se něco takového nezmění. Respektive z frekvence jednou za měsíc se stane jednou za půl roku. Základem je poznat svůj vlastní cit pro erotiku a sexualitu.

Stereotyp ve vztahu

Velmi častým důvodem, proč žena/muž odmítá sexuální styk či je k této oblasti lhostejná/ý, je zevšednění partnerství. Vše je stejné. Nic se nemění. Zamilovanost vyprchala a z milování se stala téměř povinnost. Šup, šup ať to máme za sebou. Stop.

Jedná se o vcelku běžné vyústění vztahu. To však neznamená, že je situace neřešitelná a my ji musíme pouze trpitelsky snášet. Jak něco takového řešit a nejlépe vyřešit?

Zastavte. Zpomalte. Přemýšlejte o vašem vztahu. Co vám vadí. Je třeba něco změnit? Udělejte z povinnosti opět zábavu. Zakažte si spolu s partnerem sexuálně žít na týden či čtrnáct dní. Odjeďte sama na dovolenou. Po období sexuální abstinence okořeňte váš sexuální život. Vyzkoušejte něco nového. A hlavně nezapomeňte komunikovat s partnerem. Řekněte mu, že pociťujete určitý stereotyp, a proto navrhujete toto či ono řešení. Nebojte se.

Není jediná odpověď

Neexistuje jediný důvod, proč člověk ztrácí zájem o sex. Není tedy ani jediná odpověď. Napsala jsem, že sexualita je součástí kvalitního a dospělého vztahu. Pokud tedy hledáme příčinu, proč jedinec ztratil zájem o sex, musíme vycházet z konkrétního vztahu a situace. Tento článek je pouze určitým náčrtem. Není to žádný vševědoucí manuál, ale spíše určitá ochutnávka problémů z oblasti lidské sexuality.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ztráta zájmu o sex, aneb když není chuť