Menu
TOPZINE.cz
Technologie

Ztrácíte se ve vlastním skladu? Se skladovým systémem snadno najdete i ten poslední šroubek

Zapomeňte na tužku, papír nebo tabulky v MS Excel. Skladové řízení nabízené vhodným ERP systémem vám umožní nejen zkrotit sklady, ale také výrazně zrychlit a zefektivnit pohyby zboží i inventury.

Co je to skladový systém?

Pod tímto pojmem rozumíme specializovaný software navržený pro správu skladu a s ním souvisejících agend. Kromě samotného přehledu o počtu a umístění položek tak systém zahrnuje nástroje a funkce i pro inventury, skladové hospodářství, sledování skladových pohybů a další úkony spojené s každodenní skladovou rutinou. Skladová řešení můžete pořídit jako oddělený software, případně jej jako svou součást nabízejí různé podnikové informační systémy.

Čtyři největší přínosy skladového softwaru

Skladové systémy mohou mít různé podoby v závislosti na cílové skupině a rozsáhlosti funkcí, všechny ale sdílejí společné benefity. Mezi ty největší patří následující:

1. Kompletní přehled o položkách na skladu: Systém shromažďuje údaje o všech položkách na jednom místě, ať už se jedná o počet, umístění, druh nebo jakékoliv další atributy. Skladníci tak mohou jakýkoliv artikl rychle a jednoduše najít bez nutnosti spoléhání se na paměť nebo papírové záznamy.

2. Digitalizace skladové evidence: Se skladovým programem můžete poslat tužku a papír do důchodu. Moderní řešení vám umožní vybavit skladníky elektronickými čtečkami, kde si mohou zobrazit umístění položek, počet kusů v objednávkách a další nezbytné informace.

3. Automatizace rutinních úkonů: Vhodně vybraný informační systém dokáže řadu repetitivních a manuálně náročných činností provádět zcela automaticky. Typicky se jedná například o generování dokladů, automatické vyplňování údajů na základě dat v databázi či upozornění na tenčící se skladové zásoby.

4. Přehledy o skladových pohybech a reporting: Se skladovým systémem budete vždy přesně vědět, co se na vašem skladu děje a jaký je jeho aktuální stav. Mimo získání přehledu v reálném čase si tím i výrazně usnadníte inventury, které zaberou výrazně méně času než předtím.

Skladová evidence

Jak vašemu skladu pomůže Money ERP?

Rádi byste výše uvedené benefity zavedli i do vašeho skladu? Ideálním řešením je pro vás podnikový informační systém Money ERP – všestranný a moderní pomocník používaný stovkami firem různých oborů a velikostí, který si díky široké nabídce volitelných modulů přizpůsobíte na míru svému podnikání. Jedním z nich je i modul Sklady nabízející (nejenom) následující praktické funkce:

Katalog zboží

Přehledný katalog položek je srdcem celého modulu. Na jednom místě zde naleznete výrobní čísla, data expirace, čárové kódy, rozměry a řadu dalších identifikačních údajů. Na jednu každou položku v katalogu jsou navíc navázány všechny příslušné položky v ceníku i skladech, díky čemuž vaši zaměstnanci vždy k danému zboží naleznou správnou cenu.

Katalog usnadní evidenci stálých odběratelů a dodavatelů a jejich vlastních názvů zboží, což vám výrazně usnadní práci s pravidelnými zakázkami. V případě potřeby pak můžete katalog doplnit kontrolním systémem, který vás zbaví rizika duplicit či neúplných údajů.

Nástroje pro práci se službami, materiálem i výrobky

Modul Sklady umožňuje sestavovat sady i komplety a přiřazovat ke každému výrobku příslušenství. Užitečnou funkcí jsou i kusovníky, na jejichž základě informační systém automaticky vyskladňuje komponenty a následně naskladní hotové výrobky. Rovněž automaticky probíhá i zaznamenání spotřeby materiálu, příjem hotového výrobku i generování potřebných skladových dokumentů.

Automatické hlídání stavu zásob

S Money ERP a modulem Sklady vám již nikdy náhle nedojdou zásoby. U každého zboží si můžete nastavit limity pojistných a obratových zásob, na jejichž překročení vás ERP systém automaticky upozorní. Kromě limitů lze u zásob nastavit i řadu dalších kritérií, od povolení záporného stavu nebo způsobu oceňování až po možnost vydat administrativně nezpracované zboží.

Podstatné urychlení inventur a uzávěrek

Money ERP zajistí, že po vytvoření skladové uzávěrky se stav zásob uzamkne a již jej nikdo nemůže měnit. Systém za vás provede i zaúčtování inventury a po zadání skutečného stavu automaticky vygeneruje korekční doklad. Na Money ERP můžete nechat i korekce oceňovacích odchylek, přepočet pořizovacích cen i další s tím související rutinní činnosti.

Podstatné urychlení inventur a uzávěrek

Informační systém myslí i na podniky pracující s obaly podléhající ekologické likvidaci. V Money ERP lze vytvořit seznam obalů, přidělit je jednotlivým položkám a všechny příslušné doklady pro výkaz EKO-KOM již systém vygeneruje sám.

Nemusíte se obávat ani výkazu pro Intrastat, který vám Money ERP v případě překročení dovozových či vývozových limitů vytvoří automaticky. Vám pak stačí již jen vygenerovaný dokument nahrát na portál celní správy.

Sklady Plus pro ještě výkonnější sklad

Pro náročné zákazníky má Money ERP k dispozici rozšiřující modul Sklady Plus. Díky němu rozšíříte základní modul Sklady o další užitečné funkce, jako je například automatické generování objednávek zásob, přidání různých měrných jednotek a čárových kódů na danou skladovou položku, případně nástroje pro vytváření variant výrobků a jejich libovolných kombinací.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ztrácíte se ve vlastním skladu? Se skladovým systémem snadno najdete i ten poslední šroubek