Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Ztracená reportáž z pátečního programu Pohody 2009 nalezena!

Martin Peška

Martin Peška

12. 8. 2009

Sobotní program nejznámějšího slovenského festivalu Pohoda se v roce 2009 svého vygradování bohužel nedočkal, festival byl pro neštěstí, o kterém jsme informovali, předčasně ukončen. V pátek však došlo například na vystoupení Patti Smith, které nadchlo tisíce lidí před hlavní scénou během hodinového setu po 20. hodině.

Původně jsem myslel, že své poznámky z pátečního programu zůstaly někde v troskách zříceného stanu. Naštěstí jsem je nyní našel na dně batohu na kousku sežmoulaného, lehce oplesnivělého, cáru papíru. Reportáž jsem se chystal sepsat hned po koncertu A.M.O. & United Flavour, tou dobou jsem však netušil, že jsem se účastnil posledního vystoupení festivalu v roce 2009.

Patti Smith se během koncertu stačila svléknout, uplést copánky i odplivnout!

Šedovlasá Patti Smith sice není žádná krásná mladice, která si při vystoupení odhaluje své tělo, nebo nezakrývá jen jeho nejcitlivější partie kousíčkem oblečení, přesto z jejího vystoupení na letišti v Trenčíně byla cítit energie puberťačky. Uznávaná zpěvačka svým hlasem okouzlila tisíce lidí, s některými z nich si šla během koncertu i plácnout dlaní.

S hitem Because the night se naplno rozezněl zpěv i z davu, s nímž si zpěvačka směle vyměňovala mikrofon. Prostřednictvím svého drsného hlasu a zaťatou pěstí dvaašedesátiletá punkerka doslova hustila svou tvorbu do nadšených fanoušků před stagí.

V životě jsem neviděl tak nadrženou babičku

Neskutečně nadržená babička, musel jsem si v pátek zapsat do svých poznámek při koncertu Patti Smith. Musím přiznat, že zřícení O2 Arény na Pohodě pro mne byl doposud ten nejhorší zážitek z letních festivalů v celém životě, ale páteční vystoupení Američanky na hlavní scéně bylo rozhodně jedním z nejlepších, které jsem doposud zažil. Džíny, mikina uvázaná okolo pasu, elektrická kytara v rukou… Chvílemi jsem čekal, že Patti vylítne zubní protéza do publika, ale i přes svůj věk měla jedna z hlavních hvězd Pohody 2009 evidentně velmi zdravý chrup. Nepochybuji o tom, že by se svým vystoupením sklidila velký ohlas i u fanoušků českého festivalu Masters of Rock.

Byla to opravdu divoká show, kterou jsem nečekal. Sice přímo před pódiem nebyl tak velký kotel, jak jsem původně čekal, ale to bylo zcela pochopitelné vzhledem k horkému a slunečnému počasí, které do té doby na festivalu panovalo. Další stovky, možná tisíce lidí si užívalo koncert vsedě nebo dokonce vleže na travnaté ploše po pravé straně směrem ke stagi.

K jednomu neštěstí došlo málem i v pátek

Hodinu na přípravu před vystoupením The Ting Tings na hlavní stagi vyplňoval například koncert britských Tunng. Během jejich koncertu, který byl průřezem jejich dosavadní tvorby na poli mixující folk i elektroniku, si zatančil i muž s dítětem na ramenech, div mu ruce neutrhnul!

I přes ohromnou tragédii, která postihla letošní Pohodu, a kterou jsem prožil bohužel i já na vlastní kůži, doufám, že festival neskončí a v dalších letech bude probíhat už čistě pozitivně a návštěvníci si z něj budou odvážet už jen a jen dobré vzpomínky jako já na páteční program Pohody 2009.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ztracená reportáž z pátečního programu Pohody 2009 nalezena!