Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Zrod ultimátních Fantastic Four v režii ultimátních tvůrců

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

22. 4. 2011

Ačkoli u nás vychází komiksů ze světa Marvelu mnoho, stále jsou i zde pole neoraná – například legendární tým Fantastic Four. A k proslulé sérii patří i zvučná jména jako Mark Millar, Brian Michael Bendis, nebo Adam Kubert. Bohužel nejsou zárukou kvality pokaždé.

Ilustrace na obálce komiksu, autor: Adam Kubert

Marvel to u nás rozjíždí ve velkém. Vedle sérií z klasického superhrdinského světa se u nás začínají vydávat i komiksy z alternativních dimenzí. Tou nejznámější je Ultimate verze. Z ní v Čechách vyšli již Ultimates, nyní je doplňují Ultimate Fantastic Four. V prvním booku se však zatím moc nepředvedli.

Zvučná jména nejsou vždy zárukou kvality

U Ultimate sérií je zvykem hvězdné obsazení. Neméně je tomu u Fantastic Four, o jejichž scénář se podělili Brian Michael Bendis a Mark Millar. Superhrdinský tým vzali pěkně od začátku, celá první kniha popisuje jejich zrod, což se stalo kamenem úrazu. Nejedná se o nic význačného, pouze o příběh o počátku jednoho superhrdinského týmu, kterých je všude plno.

Zatímco oba scénáristé většinou zvládají vystihnout psychiku svých postav na výbornou, tentokrát šel um do pozadí. Duševno hrdinů je jen prvoplánově nastíněno, působí odlidštěně, chladně. Chybí i jakákoli gradace děje, která by čtenáře nutila toužit po dalších knihách, hlavní záměr, uvést čtenáře do světa Fantastic Four, však splňuje. Jedná se spíše o průměrný, tisíckrát ohraný akční příběh, jenž je však pro další knihy (které by na tom už měly být o poznání lépe) důležitý.

Kubertovic rodinka expanduje

Zatímco scénárističtí klasici zaostávají, na postu kreslíře se českým čtenářům představuje u nás nový, nicméně neméně legendární Adam Kubert. Ten má komiks v krvi, je to syn slavného Joea Kuberta, od něhož v Čechách vyšel Tarzan. Adam Kubert se řadí spíše mezi mainstreamové kreslíře, což je na jeho stylu vidět. Má pevnou nerušenou linku zachycující vše hlavní povedeně, menších detailů si však nevšímá. K tomuto superhrdinskému příběhu Kubertův rukopis skvěle sedne.

Do karet mu hraje i pompézní styl vyprávění skýtající místo pro mnoho celostránkových, občas i dvoustránkových výjevů. Hlavním úkolem je vedení příběhu, což zvládá okázale, nezpomaluje čtenáře zkoumáním drobnokresby. Ale nikdo není dokonalý. Občas pokulhává při zachycování grimas, jichž se vyskytuje mnoho. Nejméně povedeným prvkem kresby je jedna z hlavních postav, Reed Richards. Zaprvé vypadá oproti ostatním extrémně mladě, zadruhé je vykreslen tak nesympaticky a odpudivě (na čemž se však podepsala i nepovedená scénáristická charakterizace), že se čtenář bude více těšit na pasáže bez něj.

Mimo pěknou vizáž se nejedná o nic extra, nicméně tento komiks ani neurazí. Je to spíše průměrný superhrdinský mainstream, který slouží pouze jako úvod do něčeho, co se možná ještě vyvrbí tím správným směrem.

Název originálu: Ultimate Fantastic Four: The Fantastic
Český název: Ultimate Fantastic Four: Zrod
Scénář: Mark Millar, Brian Michael Bendis
Kresba: Adam Kubert
Překlad: Jiří Pavlovský
Počet stran: 144
Vazba: paperback
Rozměry: 170 x 260 mm
Vydal: Crew, Praha 2011
Doporučená cena: 329 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zrod ultimátních Fantastic Four v režii ultimátních tvůrců