Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Způsoby, jak ještě více ušetřit za mobil. Nevyhazujte peníze z okna!

Lžete sami sobě, že vysoké částky utracené za mobil jsou nutnost? I za mobilní služby se ale dá hodně ušetřit.

smartphone-jak-usetrit-za-mobilni-telefon

Zdroj: Shutterstock.com

Nejvyšším nákladem je pořízení drahého chytrého telefonu. Částky nejlepších přístrojů se šplhají až k hranici dvaceti tisíc korun. Otázka zní: je opravdu důležité mít tak drahý telefon?

A další otázky přicházejí: využijete opravdu všechny jeho funkce? Chcete platit za značku? Můžete si přece pořídit telefon i za desetinu ceny, který vaše potřeby celkem spolehlivě uspokojí.

Pokud byste nabyli pocitu, že drahý telefon potřebujete a můžete si ho pronajmout jen za tisíc korun měsíčně při podpisu smlouvy na dva roky, tak si nejprve spočítejte, kolik za telefon skutečně celkově zaplatíte. Za výslednou cifru byste mohli jet na příjemnou letní i zimní dovolenou.

Dalším nákladem spojeným s vlastnictvím chytrého telefonu jsou paušální výdaje na datový tarif. Opravdu potřebujete být neustále on-line? Chcete mít neustálý přístup na Facebook, komentovat příspěvky svých přátel? Je to poměrně veliký luxus, který vás vyjde na další tisíce ročně.

Při tom by vám mohlo stačit bezplatné Wi-Fi připojení, které je dnes už ve větších městech na každém rohu, dokonce i v MHD.

Zkuste zapřemýšlet, jestli by vám nestačilo oprášit váš pár let starý telefon, který vám může, co se týče volání a sms-kování, ještě náramně posloužit a hlavně vám ušetří spoustu peněz. Navíc nebudete muset řešit neustálé dobíjení telefonu. Starší přístroje vydrží, na rozdíl od těch nových, zůstat na příjmu i několik týdnů.

Zavázali jste se na dva roky?

V dnešní době se vám již nevyplatí být vázaní na dvacet čtyři měsíců u jednoho mobilního operátora. Ceny tarifů neustále padají směrem dolů. Je tedy nesmysl upsat se na dva roky a pak sledovat, jak ostatní volají levněji než vy. Pokud byste se chtěli navíc z aktivní smlouvy vyvázat, bude vás to stát opět větší sumu peněz.

Nízké pořizovací náklady na začátku = vysoký účet na konci

Chtěli byste si pořídit iPhone 6, ale zaplatit za něj dvacet tisíc se vám zdá moc, přitom na měsíční poplatek tisíc korun už slyšíte? Pak zbystřete a začněte počítat.

Při závazku na dvacet čtyři měsíců připlatíte rovné čtyři tisíce navíc a to nepočítáme akontaci, kterou budete muset na začátku stejně zaplatit. Je to jen z dalších chytrých fíglů operátorů, jak z vás vyrazit další peníze.

Pokud na telefon nemáte, rozhodně si na něj neberte úvěr, ani za něj neplaťte pronájem. Raději si kupte levný přístroj. Nabídka je dnes opravdu široká. Telefon můžete navíc kdykoliv prodat a koupit si jiný, klidně lepší.

Telefon v šuplíku ztrácí na hodnotě každý den

Pokud máte doma starší telefony, u kterých jste si jistí, že už je nebudete používat, okamžitě je prodejte. Každým dnem ztrácí telefony na hodnotě. Prodat můžete i opravdu starší kousky: existuje řada firem, které se zabývají těžbou technického zlata, které všechny mobilní přístroje obsahují.

Není tak skutečně problém prodat i na první pohled bezcenný telefon. Získané finance pak můžete použít na pokrytí výdajů za volání.

Neomezený paušál je drahý luxus

Platíte si neomezený paušál s pocitem, že máte jasně definovaný strop, přes který se nedostanete? Pokud všechny služby skutečně využijete, provoláte tisíce minut měsíčně a proserfujete všechny data, pak je to v pořádku.

Pokud ovšem voláte jen sporadicky, z dvou gigabajtového datového tarifu prosurfujete sotva polovinu, sms-ky nikomu neposíláte a voláte na tři oblíbená čísla, pak jde o mrhání rozpočtem a financemi. Zkuste zapátrat a porovnat si nabízené tarify, správně zvolený tarif vám ušetří další tisíce ročně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Způsoby, jak ještě více ušetřit za mobil. Nevyhazujte peníze z okna!