Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Zpěv, pohyb a zábava. To jsou Noteworthy

Redakce

Redakce

29. 6. 2010

Spojené státy americké, Utah, Salt Lake City, soukromá Brigham Young University. Dále se hodí napsat snad jediné; záruka kvality, pestrosti a originality, alespoň co se pěveckých a převážně a capella sborů týče. Jedním z nich je i ženský pěvecký sbor s názvem Noteworthy, který dávno překročil hranice své univerzity i celého Utahu.

Noteworthy, Zdroj: noteworthyladies.com

Na podzim roku 2003 se tehdejší studentka Brigham Young University, Esther Yoder, rozhodla překročit stereotypy a tradice místních pouze mužských sborů a společně s nemnoha dalšími hudebníky uspořádala jakýsi casting, kde ze zhruba šedesáti uchazeček vybrala osm nejlepších, které s ní (Esther) daly vzniknout vokálnímu uskupení Noteworthy.

Děvčata se záhy dostala do povědomí posluchačů a stále pod vedením Esther přijímala nabídky koncertovat na mnoha místech po celém státě, od univerzitních kampusů po soukromé večírky. V následujícím roce vzal Noteworthy plně pod svá křídla jeden ze spoluzakládajících členů, Dave Brown. Pod jeho taktovkou se začala utvářet celková vizáž souboru, který koncertoval čím dál častěji na stále rozmanitějších místech a který začal získávat svá první ocenění a profesionálnější podobu.

Účast v televizní soutěži

Od roku 2005 se pak pod vedením několika různých umělců jen dokazuje to, co bylo již od začátku tak trochu zřejmé. Noteworthy má na svém kontě již dvě alba plná originálních písní, velké množství ocenění a nespočet vystoupení. V roce 2009 se děvčata zúčastnila americké televizní pěvecké soutěže pro a capella sbory, The Sing-Off, čímž se v uvozovkách proslavila téměř po celé Americe. A ačkoliv sbor někdy změní své složení, vždy je v něm devět mladých děvčat z výše zmíněné univerzity, zpívajících méně či více známé písně svým originálním způsobem.

Úspěch

Nejen zpěvem, ale také pohybem vynikají sbory, jakým je i Noteworthy. Tedy nejenže zpěváci a zpěvačky dokáží zazpívat píseň tak, že žádný divák v publiku si nezasteskne po nástroji, oni u toho ještě dobře vypadají a navíc každou svou píseň oživí nápaditou choreografií. Zejména to přibližuje tento ne zcela populární žánr, sborový zpěv, široké veřejnosti a ukazuje, že není ani zdaleka nudný.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zpěv, pohyb a zábava. To jsou Noteworthy