Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Zoo Praha přivítala mláďata na Štědrý den i Nový rok

FOTO: Mládě želvyVánočním dárkem bylo mládě zoborožce kaferského. Další přírůstky mohla pražská zoo oslavit společně s příchodem nového roku. Želvičky pardálí se vylíhly těsně před silvestrovskou půlnocí a na Nový rok.

FOTO: Dospělý zoborožec

Dospělý zoborožec, Zdroj: archiv Zoo Praha

Mládě zoborožce kaferského, což je druh velkého afrického ptáka, přišlo na svět na Štědrý den. Z vajíčka sneseného v půlce listopadu se vylíhl ptačí drobeček vážící 69 gramů. Protože se vylíhlo rodičovsky nezkušenému páru, bylo mládě první čtyři dny raději vloženo do inkubátoru.

V Evropě byl první zoborožec kaferský odchován právě v pražské zoo, a to před skoro dvaceti lety. Prosincové mládě je již osmnácté mládě tohoto druhu v historii zoo.

Malým želvám k vylíhnutí pomohla vinotéka

Tři malé želvy pardálí přišly na svět ještě před půlnocí a těsně po ní další tři. „Do plazí líhně jsme pořídili vinotéku, která umožňuje udržovat ideální teplotu a vlhkost důležitou pro probuzení života v želvích vejcích,“ vysvětlil Petr Velenský, kurátor chovu plazů. Vejce byla ve vinotéce umístěna 126 dní a další tři měsíce pak probíhala inkubace v líhni.

FOTO: Mládě želvy

Mládě želvy pardálí měří asi 5 cm a váží kolem 30 g, Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Tato nezvyklá metoda s vinotékou byla použita vůbec poprvé. Chovatelé byli svým zlepšovákem nadšeni a dokonce navrhovali malé želvičky pojmenovat podle jednotlivých odrůd bílých vín.

Želva pardálí je největším druhem afrického kontinentu. V dospělosti má asi 70 centimetrů a může vážit až 50 kilogramů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zoo Praha přivítala mláďata na Štědrý den i Nový rok