Menu
TOPZINE.cz
Cestování

ZOO Praha představí veřejnosti ptáky s velrybí hlavou

Samcová Jana

Samcová Jana

9. 9. 2010

FOTO: Člunozobec africký ve volné příroděPražská ZOO se tuto sobotu chystá veřejnosti představit snad nejbizarnější opeřence na světě – člunozobce africké.

FOTO: Člunozobec africký ve volné přírodě

Člunozobec africký ve volné přírodě, FOTO: Petr Slavík

Člunozobci afričtí už v pražské zoologické zahradě pobývají nějaký ten pátek, ovšem veřejnosti a dokonce i většině zaměstnanců se tito ohrožení jedinci ukáží až v sobotu 11. září. V tento den v ZOO Praha proběhne za účasti zpěváka Dana Nekonečného slavnostní otevření expozice Ptačí mokřady, jíž jsou člunozobci afričtí nejvzácnějším klenotem. Sám ředitel Miroslav Bobek tyto zvláštní ptáky nazývá zvířaty z psychedelického snu a jejich představení veřejnosti považuje za zlatý hřeb letošní sezóny.

Ve všech zoologických zahradách celého světa žije pouze kolem čtyřiceti člunozobců afrických. Jsou tedy v jistém smyslu téměř stejně vzácnými chovanci jako kupříkladu panda velká,“ uvedl Miroslav Bobek. „Nikdy jsme neměli krásnější a bizarnější ptáky. Modrošedě zbarvení velikáni o výšce 120 centimetrů, s rozpětím křídel zhruba dva a půl metru a především s ohromným zobákem, připomínajícím někomu hlavu velryby (odtud anglické jméno Whalehead, ruské kitoglav), někomu botu (anglické Shoebill, německé Schuhschnabel) anebo člun“.

FOTO: Člunozobec africký ve volné přírodě

Člunozobec africký ve volné přírodě, FOTO: Petr Slavík

Zoo Praha vlastní dva páry vzácných opeřenců, ovšem návštěvníci budou moci spatřit pouze jeden pár. Jde o samce jménem Korongo a samici Okomo. Do Prahy tito ptáci přicestovali z Tanzanie. Páry člunozobců žijí samotářsky, proto má každý exemplář svůj vlastní výběh s jezírky a hustým porostem šáchoru, který se velmi podobá jejich domovským mokřadům v tropech východní Afriky. Velkou zajímavostí je, že se tito vzácní ptáci s oblibou živí malými krokodýly.

Chov člunozobců afrických je velmi náročný. Ptáci vyžadují vysoké teploty a dosud se na světě podařilo jen velmi málo odchovů. Zoo Praha zaznamenala velké úspěchy například v chovu plameňáků, proto i v případě člunozobců doufá, že bude v odchovech prospívat.

CO: Slavnostní otevření Ptačích mokřadů

KDY: 11. září 2010 v 11 hodin

KDE: Zoo Praha

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

ZOO Praha představí veřejnosti ptáky s velrybí hlavou