Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Zombie už zase mají hlad, tedy alespoň v třetím díle komiksu Živí mrtví

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

28. 7. 2011

Přestal existovat známý lidský svět. Žádné zákony, pravidla a řád. Světu teď vládne anarchie jak sociální tak biologická. Mrtví se, naštěstí pro čtenáře, rozhodli pořád porušovat základní zákon přírody, a tak zatápějí hrdinům komiksu Živí mrtví i ve třetím díle.

FOTO: Komiks

Ilustrační obrázek Zdroj: latimes.com

V minulém díle se skupinka přeživších v čele s neohroženým policistou Rickem nepohodla s majitelem farmy ohledně problému, co dělat s oživlými mrtvolami příbuzných. Zatímco Rick má jasno, zombíkům pomůže jedině rána do hlavy lopatou nebo jiným tupým předmětem, majitel farmy Herschel s jeho radikálním postojem nesouhlasí, a proto musí hrdinové odejít zase o kus dál.

Naštěstí na konci druhého dílu Míle a míle narazí na věznici a zde je čtenáři nacházejí i na prvních stránkách Bezpečí za mřížemi. Po vyčištění vězení od potácejících se škůdců se zdá, že se konečně začíná blýskat na lepší časy. Co víc si přát než pozemek ohraničený plotem, hromady jídla a nové kamarády v podobě čtyř přeživších vězňů. Ale bohužel pro Ricka a spol. se z hodného strýčka odsouzeného za daňový únik může vyklubat vraždící psychopat a okolo plotu se začnou srocovat davy nezvaných nemrtvých návštěvníků, nemluvě o jedné sebevraždě, uříznutém uchu a pomstychtivém otci.

Z hrubého nastínění děje, lze odhadnou atmosféru třetí dílu. Na všechny postavy doléhá deprese, někteří přemýšlejí o sebevraždě nebo se trápí smrtí někoho blízkého, prostě četba jak na léto dělaná. Scénárista Robert Kirkman ví jak potěšit fanoušky hororu a zombie žánru. Až jednou přijde apokalypsa, rozhodně neočekávejte skákající jednorožce a vyvolené hrdiny, kteří mají spasit svět. Lze se připravit pouze na depresi, smrt a deštivé počasí, a pokud někde vykoukne sluníčko, tak je nejlepší čas vzít nohy na ramena, protože se za ním skrývá hladový zombík nebo psychopatický vrah s tužbou uříznout někomu hlavu.

Sebevražda, smrt, deprese: svatá trojice komiksu

Kromě šedivého prostředí, černobílá kresba komiksu opravdu sluší, a pokud by se autoři rozhodli pro barvy, ztratil by svůj půvab, a tísnivého děje se čtenáři mohou těšit na skvěle vykreslené charaktery hrdinů. Už v předchozích dvou dílech Kirkman ukázal, jak mistrně rozumí lidské psychice a v třetím dílu tomu není jinak. Postavy se začínají konečně více projevovat a už to nejsou jenom vystrašení lidé, kteří všechna důležitá rozhodnutí nechávají na Rickovi, ale nebojí se prosadit svůj názor.

Je velice zajímavé sledovat tuto nesourodou skupinku v situacích, na kterých závisí jejich životy. Rozhodnou se pro dobro celé skupiny nebo dobro své rodiny? Přeživší tvoří spíše rozdrobené týmy, které se náhodně setkaly a musí se naučit spolu koexistovat, protože jinak by je čekala smrt. Další zajímavý fenomén tvoři rodící se párečky. V tomhle komiksu není k nalezení jediný člověk bez partnera (kromě těch, co jim drahé polovičky už zemřely). Dokonce i malé děti jsou spárované. Přesto romantické zápletky neubírají příběhu na kvalitě, spíše naopak. Zamilované dvojice tvoří lidé, kteří by se v normálním životě nejspíš ani nedali do řeči, ale když přijde apokalypsa je pěkné mít někoho u sebe, se kterým se můžete v chladných nocích tulit pod jednou dekou.

Ovšem vždy je tu riziko, že nový partner zemře a změní se v zombie. Velmi pěkně to shrnuje jedna z postav, když vysvětluje svému příteli, proč ho přestane milovat. Protože stejně umře.

Třetí díl zombie hrorou Živí mrtví má ještě depresivnější atmosféru než předchozí a přináší další morální dilemata, kterým musí hlavní hrdinové čelit. V budoucnu může posloužit jako příručka, jak přežít ve světě plném zombií. Recept je jednoduchý, stačí vědět, že lidé jsou zlí a nikomu nelze věřit a taky mít pořád při ruce pořádnou lopatu.

Název originálu: Walking Dead 3: Safety Behind Bars
Český název: Žíví mrtví 3: Bezpečí za mřížemi
Scénář: Robert Kirkman
Kresba: Charlie Adlard, Cliff Rathburn
Překlad: Martin D. Antonín
Počet stran: 136
Obálka: Tony Moore
Vazba: brožovaná
Rozměry: 260 x 160 mm
Vydal: Crew, Praha 2011
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zombie už zase mají hlad, tedy alespoň v třetím díle komiksu Živí mrtví