Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Žoldnéři vezmou v létě zámek v Chropyni ztečí

Hana Chytrá

Hana Chytrá

1. 6. 2010

Letošní letní turistickou sezónu v zámku Chropyně na Kroměřížsku zpestří výstava Soumrak zemské hotovosti, která přibližuje výzbroj a výstroj žoldnéřských vojsk v 16. a 17. století. Těžištěm výstavy je plátová zbroj doplněná o chladné a palné zbraně daného období. Sbírkové předměty do ní zapůjčilo celkem deset muzeí, hradů, zámků a také soukromí sběratelé.

Zámek v Chropyni, Zdroj: archiv Muzea Kroměřížska

Návštěvníci si mohou vytvořit ucelenější představu o zbraních a zbroji tohoto období. Součástí je i volná instalace žoldnéřské zbrojnice a jezdce v brnění na replice koně,“ uvedl Jiří Stránský, ředitel Muzea Kroměřížska v Kroměříži, které má zámek ve správě.

Pro milovníky militárií je přichystána další akce v Rytířském sále – stálá expozice chladných a palných zbraní a plátové zbroje (brnění) mušketýrského a dragounského pluku z období třicetileté války, doplněná o kořist císaře Leopolda I. z boje proti Turkům.

Zámek v Chropyni

Zámek v Chropyni stojí v místech středověké vodní tvrze (tvrz, obehnaná vodním příkopem), která však již ke konci 16. století ztratila svojí funkci. Nynější podoba pochází z let 1701 – 1703. Zámek proslavila zejména pověst o králi Ječmínkovi. Podle ní dal kdysi pyšný markrabě vyhnat ze zámku svou těhotnou manželku, která se ukryla a porodila v poli ječmene. Po porodu se po ní a chlapci slehla zem. Říká se, že až bude země v ohrožení, král Ječmínek se vrátí a svoji zemi ochrání. Zatím prý přebývá v jednom ze sálů (nazvaném Ječmínkův), který kdysi sloužil jako zámecká jídelna. Je ukrytý ve starém kulatém stole a když na něj někdo zaklepe a je to dobrý člověk, Ječmínek se mu ozve.

Ječmínkův sál, Zdroj: archiv Muzea Kroměřížska

Ve druhém patře zámku je umístěn památník slavného chropyňského rodáka, malíře, sochaře a grafika Emila Filly (1882 – 1953), předního představitele expresionismu a kubismu v českém výtvarném umění. Kromě podrobných bibliografických údajů jsou zde ukázky Fillovy grafické tvorby, např. cyklus deseti původních leptů Herakles z roku 1946.

Návštěvní řád

Výstava je, stejně jako celý zámek, otevřena denně mimo pondělí.

Prohlídky začínají vždy v celou hodinu mezi 9. a 16. hodinou, s výjimkou polední 12. hodiny. Expozice bude k vidění od 2. června do 29. srpna.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Žoldnéři vezmou v létě zámek v Chropyni ztečí