Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Znáte ódu na LOH 2012? Starosta Londýna ji umí i ve starořečtině

Inspirován antickými básníky nechal jejich veliký obdivovatel, londýnský starosta Boris Johnson, složit oslavnou báseň na Letní olympijské hry v Londýně 2012. Před královnou ji přednesl ve starořečtině.

Olympijské kruhy

Londýn, jako jediné město na světě, hostí olympijské hry již potřetí, Foto: Jan Havel, TOPZINE.cz

Absolvent klasického vzdělání na Oxfordu, londýnský starosta Boris Johnson, často udivuje britskou společnost citáty řeckých klasiků v originále. Před dvěma lety požádal svého přítele ze studií Armanda D’Angoura, aby po vzoru řeckého básníka Pindara, který skládal básně jako poctu olympijským vítězům a je Johnsonovým oblíbencem, složil ódu na blížící se olympijské hry v Londýně.

Óda na olympijské hry není novinkou

Autor Pindarické ódy na olympijské hry v Londýně 2012 však není v tomto oboru žádným nováčkem. Armand D’Angour, jenž je na Oxfordu děkanem a přednáší klasickou a anglickou literaturu, složil ódu na Letní olympijské hry v Athénách v roce 2004, také ve stylu básníka Pindara.

Do ódy na olympijské hry v Londýně, jež má i svou přebásněnou verzi v angličtině, autor, na návrh starosty Johnsona, ukryl jména osobností spjatých s olympiádou, např. jamajského sprintera Usaina Bolta či předsedy organizačního výboru LOH Sebastiana Coea.

Londýnský starosta Boris Johnson pak tuto ódu ve starořečtině přednesl na galavečeru Mezinárodního olympijského výboru, který se konal 23. července v Buckinghamském paláci. Mezi ohromenými posluchači byla i britská královna Alžběta II. Oslavná báseň bude v obou jazycích na bronzové plaketě zanedlouho zdobit Olympijský park v Londýně.

Good luck to all who strive to win;
Applaud, and let the Games begin!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Znáte ódu na LOH 2012? Starosta Londýna ji umí i ve starořečtině