Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Znáte Fritze Leibera?

Redakce

Redakce

16. 12. 2009

terry-pratchett-barva-kouzel-perexFritz Leiber, autor dvojice hrdinů Fafhrd a Šedý Myšilov, si vysloužil nejen mnohá ocenění, ale dostal se i do Pratchettovy Zeměplochy. Jak?

terry-pratchett-barva-kouzel

„Vodprejskni,“ řekl zarudlý obličej. „Ty seš Bravd, Střeďan, co?“
Bravd si uvědomil, že jaksi ztrácí iniciativu.
„Prostě běž pryč, jo?“ pokračoval jezdec. „Nemám na tebe čas, rozumíš?“
Rozhlédl se kolem a dodal. „A to platí i pro toho tvýho parťáka, toho malýho blechavce. Jak ho znám, je zalezlej někde vokolo ve stínu.“
Lasička přistoupil ke stojícímu zvířeti a podíval se neupravenému jezdci do tváře.
„No né, to je přeci čaroděj Mrakoplaš, co?“ prohlásil potěšeným tónem a v duchu si opakoval slova, kterými ho čaroděj popsal. Chtěl si je dobře zapamatovat pro případ, že by se mu v budoucnosti naskytla možnost neuspěchané pomsty. „Hned jsem si říkal, že ten hlas poznávám.“

-Barva kouzel

Bravd Střeďan a Lasička jsou parodií na hrdiny z románů Fritze Leibera (1910 – 1992) – Fafhrda a Gray Mousera (Šedý Myšilov), kteří se objevili celkem v sedmi jeho románech. Ankh-Morpork je v Barvě kouzel a Lehkém fantastičnu podobný městu Lankhmar, ze kterého oba hrdinové pocházejí.

Fritz Leiber psal klasický podžánr fantasy sword & sorcery (meč a magie). Za své dílo získal mnoho ocenění, zejména ceny Hugo, Nebula a World Fantasy Award. Řadí se mezi nejvýznamnější světové spisovatele fantastiky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Znáte Fritze Leibera?