Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Známe první hvězdy festivalu Letní Letná. Přijedou z Kanady a Francie

Anna Kottová

Anna Kottová

17. 4. 2012

Letní Letná, mezinárodní festival nového cirkusu a divadla, začne 19. srpna a potrvá až do 2. září. Devátý ročník proběhne opět v pražských Letenských sadech.[album: https://www.topzine.cz/wp-content/plugins/dm-albums/dm-albums.php?currdir=/wp-content/uploads/dm-albums/la-vie/]Mezinárodní festival nového cirkusu a divadel Letní Letná  je jediný tuzemský festival, který uvádí soubory tzv. nového cirkusu. Nový cirkus je umělecký směr, který kombinuje cirkusové dovednosti s divadelní poezií.

Jde o mix cirkusového řemesla, pouličních představení, divadla, tance, výtvarného umění i hudby. Nejslavnějším českým souborem v rámci tohoto divadelního žánru je Cirk La Putyka.

7 Fingers: La Vie z Kanady

Účast přislíbil kanadský soubor 7 Fingers, který patří k nejslavnějším představitelům nového cirkusu světa. Vstupenky na Letní Letnou jsou v předprodeji od 1. dubna.

Fingers vznikli v kanadském Montrealu v roce 2002. Název souboru 7 Fingers se překládá jako sedm prstů na ruce. Značí rozdílné části, které ale při své aktivitě mají společný cíl. Jméno se vztahuje také k sedmi zakládajícím členům souboru.

Soubor 7 Fingers přijede do České republiky poprvé a přiveze inscenaci s názvem La Vie. Ta kombinuje různé druhy cirkusového umění od žonglování s diaboly, přes akrobacii ve vzduchu, po odvážné skoky s kabaretem, tancem a živou hudbou v podání DJ.

„Jde o velmi zábavnou, radostnou a dráždivou podívanou, i když je jejím tématem šílenství, smutek, špatné chování, bolest nebo romantická láska, která nedošla naplnění,“ uvedl Jiří Turek, ředitel festivalu.

La Vie, neboli v překladu život, se odehrává v očistci fantazie, kde hříšníci padají, žonglují, šplhají, létají, zpívají a žertují, aby se dostali z pekla. Na oficiálních stránkách souboru také najdete zajímavé heslo spojené s inscenací: Smrt je cabaret, můj příteli. Celkem se uskuteční 12 představení, a to jak v srpnu, tak na začátku září, a každé z nich potrvá 105 minut.

[album:

Galapiat: Risque ZérO z Francie

Z Francie pak přijedou Galapiat a představí inscenaci Risque ZérO, což by se dalo do češtiny přeložit jako nulové riziko. Možná i proto je představení vhodné pro děti od 6 let.

Soubor Galapiat tvoří šest absolventů cirkusových škol. Od roku 2010 uvádí představení Risque ZérO ve vlastním stanu pro 350 diváků. Kromě turné ve Francii i po celé Evropě soubor pořádá v dubnu také vlastní cirkusový festival ve městě Langueux na severozápadě Francie, kde se jeho členové natrvalo usadili.

V  Risque ZérO hraje hlavní roli nebezpečí a riziko. Šest herců předvede žonglování s kužely, noži i sekyrkou, akrobacii na tyči i ve vzduchu a nebezpečné skoky, které se prolínají s živou hudbou, divadlem a humorem. Musíte se naučit rozpoznávat nebezpečí a překonat své obavy.

Letní Letná

Kde: Letenské sady

Kdy: 19. srpna – 2. září

Vstupné: 520 – 610 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Známe první hvězdy festivalu Letní Letná. Přijedou z Kanady a Francie