Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Známe nejdelší název města na světě, ale i jiné geografické zajímavosti

Tomáš Miška

Tomáš Miška

17. 2. 2017

Města mají názvy s jedním písmenem, i se 165. Nejvyšší horou není Mount Everest. Řeky tečou proti proudu. V Rusku se prokopali do pekla. Nikoliv fikce, pouze překvapení naší planety.

Planeta Země. Každý den chystá nová a neskutečná překvapení. Tečka v nekonečném prostoru vesmíru. Země plná nevysvětlitelných záhad a přírodních i námi vytvořených anomálií.

Nikdy se nám nepodaří odhalit veškeré taje našeho světa. Záhady přírody a bizarní skutečnosti naší ztřeštěné doby. Některé zvláštnosti se vám pokusíme odhalit právě teď.

Dlouhé nebo krátké. Hlavně budící rozruch

Taumatawhakatangihangak oauauotamateaturipukaka pikimaungahoronukupokaiwhe nua kitanatahu je název jednoho z mnoha novozélandských kopců. Ne svou výškou, ale počtem 85 písmen šplhá do výšin geografických zajímavostí. Název hory je ve staré maorštině překladem legendy o muži Taumata-Pokai-Whenua, který na tomto kopci hrál na flétnu a svolával své zatoulané zvířecí mazlíčky.

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwyll llantysiliogogogoch je nejdelší geografický název vesničky nacházející se ve Walesu.

Už jste slyšeli o městě jménem Krung thep maha nakorn amorn ratana kosin­mahintar ayutthay amaha dilok phop noppa ratrajathani burirom udom rajaniwes­mahasat harn amorn phimarn avatarn sathit sakkattiya visanukamprasit?

Určitě ano, jedná se totiž o Bangkok, hlavní město Thajska. 165 písmen dlouhým jménem častoval poetické město král Rama I. už před staletími. Zkráceně bychom mohli název přeložit jako Město andělů.

FOTO: Název

Zkuste si zapamatovat adresu nebo aspoň název města.

Naopak pro návštěvu místa s nejkratším geografickým názvem musíme vyrazit do Skandinávie. Česká Aš s dvěma písmeny není žádným fenoménem. Město s názvem Å najdete v Norsku. V místním jazyce to lze přeložit jako malý horský potůček.

Vykopejte peklo a přeměřte nejvyšší hory!

A pomíjivost. Nejvyšší hora nemusí být nutně Mount Everest. Prvenství má ve výšce od hladiny moře. Když však vezmeme jiný aspekt, nejbližší hora k Měsíci, tak šampionem je Mount Chimborazo, ekvádorská sopka. Prvenství si vymámila díky měření výšky až od středu země a předpokladu, že země není kulatá.

Mariánský příkop je nejníže položené místo na zemi.

Aljaška, vstupující na východní polokouli, je zároveň nejvýchodnějším, nejzápadnějším i nejsevernějším státem v celé Americe.

Středoatlantský hřbet je nejdelším pohořím na světě. Přes čtyřicet tisíc kilometrů masy horniny se nachází uprostřed Atlantského oceánu na rozhraní dvou tektonických desek. Island je pouze konec tohoto hřbetu, a jako jediný se nachází nad vodou. Andy s délkou kolem sedmi tisíc kilometrů jsou nejdelším pohořím nad hladinou moře.

FOTO: mount chimborazo

Sopka Chimborazo je opomenutý gigant, Zdroj: youtube.com

Hora Circeo na západním pobřeží Itálie bývala domovem čarodějnice Kirké, za doby cest slavného Odyssea se této hoře říkalo Aeaea.

Další unikátní názvy tvořené pouze samohláskami bychom mohli najít na Havaji, a to město Aiea, nebo Eiao, jeden z ostrovů na Markézách.

Tři zemětřesení v letech 1811 až 1812 o síle zhruba 8 stupňů Richterovy stupnice způsobila to, že řeka Mississippi tekla opačným směrem, tedy proti proudu.

Nejhlubší vrt, který kdy člověk stvořil, se nachází na ruském poloostrově Kola. Je hluboký téměř 13 kilometrů. Začal být vrtán pro vědecké účely a dnes je opředen mnoha pověstmi. Tou nejděsivější je představa pekla na dně vrtu, čemuž odpovídá horko a podle očitých svědků i umučené a strhané hlasy všech hříšníků světa.

Pro geografické anomálie nemusíte jezdit daleko, stačí navštívit některé české vesničky s bizarními názvy. Už jste byli na místě zvaném Onen Svět, Brambory, Peklo, Čunín nebo kontroverzní Řiťka?

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Známe nejdelší název města na světě, ale i jiné geografické zajímavosti