Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Znalkyně literatury Samová si prožila utrpení za pokladnou

Redakce

Redakce

7. 11. 2010

FOTO: Utrpení za pokladnouAnna Samová je francouzská blogerka, která vystudovala literární vědu, a protože nemohla najít místo v oboru, byla nucena strávit osm let za pokladnou. Nicméně všechno zlé je pro něco dobré a právě díky zkušenosti pokladní mohla Anna vydat knihu, která se zabývá problematikou supermarketů. Kniha je tedy i nadějí pro nás, kteří marně hledáme své povolání snů.

FOTO: Utrpení za pokladnou

Z titulní strany knížky Utrpení za pokladnou, Zdroj: archiv nakladatelství Argo

Jestli se na první pohled zdá, že práce pokladní je nuda, tak z pera Anny Samové se na svět za i před pokladnou budeme dívat jinýma očima.  Anna Samová si za svou pokladnou vytvořila minisvět, ve kterém ve vtipné a výstižné zkratce vykreslila nepřeberné množství situací a charakterů lidí v supermarketu. Samová dokáže popsat i sebenepatrnější příhodu zábavným a barvitým způsobem. Kniha Utrpení za pokladnou je mozaikou postřehů ze světa pokladní.

Mechanický vír

Kniha má formu kruhu. Vše se neustále opakuje. Stejné typy lidí se stále vracejí se stejnými vtípky nebo urážkami. Neustále se vracejí nevrlí, opatrní, nabubřelí, ale i milí zákazníci. Supermarket v noci zavírá, jen aby mohl ráno zase otevřít. Není divu, že z tohoto točení jde jednomu hlava kolem a jen těžko si člověk dokáže zachovat v sobě lidství a nestát se součástí tohoto mechanického víru.

FOTO: Obchod s potravinami

Takhle to v supermarketu většinou nevypadá, Foto: M. Plašil

Anna Samová na to vyzrála tak, že své každodenní zkušenosti ze světa pokladní každý večer ventilovala na svůj blog s patřičně ironickým odstupem, a tímto způsobem si dokázala zachovat svůj zdravý rozum a nestát se pouhým nástrojem mezi zákazníkem a potravinovým řetězcem. Později přišla s nápadem jednotlivé zápisky z blogu shrnout do jediné knihy, která u nás vyšla pod výstižným názvem Utrpení za pokladnou.

Nepokradeš

Aby se autorka v roli pokladní vyznala v tomto chaotickém světě konzumu, musela najít začátek bludného kruhu a tím bylo výběrové řízení na pozici snů – prodavač – specialista. Prvním zasednutím za pokladnu byl bludný kořen překročen a nebylo cesty zpátky. Poté už následovalo pouze rutinní točení se ve víru každodenních situací. Autorka se tím však nedala odradit a stočenou linku kruhu pěkně narovnala.

Brilantně vykresluje jednotlivé typy zákazníků, situací i úskalí v životě pokladní a třídí je do příslušných kategorií. Například v kapitolce Ve zdravém těle zdravý duch autorka podává vtipnou lekci aerobicu za pokladnou.

Ach, požehnány buďtež obchody, v nichž nesmí kartóny s pitnou vodou zůstat na dně vozíku, protože – drahá paní, drahý pane – právě díky tomuto úsilí navíc si při práce za pokladnou krásně vyrýsujete svaly na rukou. Vaše bicepsy vám nikdy nepřestanou děkovat za ta neúprosně opakovaná cvičení.

Hlavně nevypadnout  z tempa!

Drobná nevýhoda: Laboratoře Pokladní s.r.o. neprokázaly, zda zvedání těžkých břemen způsobuje záněty šlach.

V knize je podobných postřehů nepřeberné množství, počínaje úborem pokladní, přes psychologický rozbor jednotlivých typů vedoucích, konče vánočními nákupy a samozřejmě krádežemi…

Zákazník strčí cédéčko do camembertu, baterky do kartónu plechovek s kolou… Pokladní už všechny výrobky, které by mohly sloužit jako skrýš, dobře znají. Zapojte představivost o něco víc nebo to třeba zkuste s nákupní taškou s dvojitým dnem. A když pokladní objeví váš kontraband, rozhodně neříkejte to staré známé: „No tohle, o tom já vůbec nic nevím!“…

Když už si pokladní myslí, že jí v jejím minisvětě nic nemůže překvapit, je převelena na čerpací stanici přilehlou supermarketu a vše může začít nanovo. Bezpečný konec nezaručí ani státní hranice –  kniha je doplněna i o postřehy pokladní ze zahraničí.

Už máte francouzských supermarketů plné zuby? Chcete vyrazit ven a přesvědčit se , jeslti je v belgických supermarketech tráva zelenější? To je naprosto pochopitelné a já jsem to také na vlastní kůži vyzkoušela, plná nadějí. Běda, nic si není podobnější než belgický vedoucí a francouzský vedoucí a život francouzské pokladní a belgické pokladní…

Pokud tedy zrovna hledáte odlehčenou četbu po náročném pracovním dni, který skončil ještě náročnějším nákupem v přelidněném supermarketu, sáhněte po této útlé knížce. Příští velký nákup už třeba nebudete brát jako tragédii, ale naopak se pro vás stane poučnou, ale především zábavnou exkurzí do světa pokladních i do světa zákazníků.

Český název: Utrpení za pokladnou
Originál: Les tribulations d´une caissiére
Autor: Anna Samová
Překlad: Martin Svoboda
Grafická úprava: Libor Batrla
Počet stran: 190
Vazba: brožovaná
Rozměry: 20x13cm
Nakladatelství: Argo, Praha 2010
Doporučená cena: 198Kč

Hodnocení:  **** (70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Znalkyně literatury Samová si prožila utrpení za pokladnou