Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Značka Emilio Pucci žije svůj barevný život i po smrti návrháře

Petra Červená

Petra Červená

26. 4. 2011

FOTO: Módní návrhář Emilio PucciPo nekonečných měsících zimy přichází barvy, slunce, teplo a několikavrstevnaté oblečení je dočasně zahrabáno na dno skříně. Nic tedy nebrání myšlenkám zabloudit do Středomoří a zatoužit po nákupu letních šatů, které při chůzi po písečné pláži lehce rozevlaje mírný vítr od moře.

FOTO: Emilio Pucci a Peter Dundas

Emilio Pucci a Peter Dundas, Zdroj: emiliopucci.com

Vidíte se ve svých vysněných modelech? A právě tyto mořské šaty ukázal světu norský návrhář značky Emilio Pucci Peter Dundas na zářijovém týdnu módy v Miláně. Uměleckým ředitelem této značky byl jmenován v roce 2008. Na první pohled by se mohlo zdát, že si Peter vzal příliš velké sousto. Měl za úkol udržet standard značky a navíc převzal žezlo po francouzském návrháři Christianu Lacroixovi. Ale první dojmy bývají často zavádějící.

Alespoň v případě Petera Dundase tomu tak zcela určitě je. Svojí prací každou sezónu dokazuje, že tato italská značka moc dobře věděla, proč právě jeho postavit do čela módní sekce.

FOTO: Móda Emilio Pucci v 50. a 70. letech

Tak šel čas, Emilio Pucci v 50. a 70. letech

Věhlas si Emilio Pucci vydobyl v padesátých letech pohodlnými a vzdušnými materiály a hlavně hodně barevnými vzory. A v této tradici pokračovali i jeho následovníci.

Italský šlechtic

Emilio Pucci se narodil do šlechtické rodiny v roce 1914 ve Florencii a pyšnil se titulem markýz di Barsento. Nebyl jen módním návrhářem, ale i politikem a vášnivým sportovcem. V roce 1947 se náhodně objevil na snímku módní fotografky Toni Frissell v kombinéze, kterou si sám navrhl. A tím se ocitl na startovní čáře módní kariéry. Je považován za autora capri kalhot a elastické látky s obchodním názvem emilioform (směs žerzeje a příze helanca).

FOTO: Emilio Pucci kolekce jaro/léto 2011

Vzpomínka na letní dovolenou, v Čechách je to ale obvykle léto v kalhotách

Na elegantní dámskou módu měl Emilio podobné požadavky jako na sportovní oblečení. Tvořil jednoduché linie a v padesátých letech ženské tělo osvobodil od těžkých materiálů. Vznikly tak lehké vzdušné šaty s abstraktními vzory. Nebylo divu, že si jej ženy oblíbily, stály přece na prahu sexuální revoluce v podobě šedesátých let a feministické vlny v sedmdesátých a osmdesátých letech.

Návrat lesku a slávy

V roce 1992 Emilio Pucci zemřel a věhlas značky začal pomalu uvadat. Jeho dcera Laudomia se proto rozhodla prodat 70 % podniku koncernu Louis Vuitton Moet Hennessy. A tak se italská šlechtická značka pomalu prodírala z módního propadliště zpět na výsluní. Svou nemalou zásluhu na tom měl i Christian Lacroix a nyní Peter Dundas.

FOTO: Emilio Pucci kolekce jaro/léto 2011

Šaty jako stvořené pro parné dny

Jarní sezóna je v plném proudu a léto už pomalu vystrkuje svoje slunečné růžky. Pohled na kolekci kopírující představy o létě je tak tím pravým lákadlem pro nákupy. Pro kolekci jaro/léto 2011 si Peter vypůjčil některé prvky ze sedmdesátých let v podobě dlouhých rozevlátých šatů s volány, řasením a pestrými vzory. Od mořského blues se návrhář přesunul do Indie na trh s kořením a všechny tyhle barvy vměstnal do návrhů.

Pro dny, kdy se léto chová jako rozmazlené dítě a čeká nás přísun deště a chladna, si Peter přichystal safari košile s koženým šněrováním, krátké blejzry, béžové paleto nebo úzké kostýmky. Mezi modely se mihly i háčkované šaty, pro které by stálo zato popřemýšlet nad jarní dietou. A nebo si obléct dlouhé modré šaty s krajkou, projít se po pláži, zastavit se v taverně a žít. A přestat snít.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Značka Emilio Pucci žije svůj barevný život i po smrti návrháře