V noci z 26. na 27. března začne platit letní čas a všechny hodinové ručičky se posunou o hodinu dopředu. Patnáct dálkových vlaků s úderem druhé hodiny ranní nabere nechtěné zpoždění.
Pro někoho znamená změna času pouze ztracenou hodinu spánku a odpočinku. Ne tak pro České dráhy. Neplánované zpoždění vlaků naskočí v momentě odbití druhé hodiny ranní.
Zpoždění bude, může za něj čas
S relevantností času se nedá bojovat a i přes veškerou snahu železničních pracovníků ztrátu minimalizovat, většina nočních dálkových vlaků přijede do cílových stanic zhruba o 60 minut později. Regionálních vlaků se změna netýká, protože žádné lokální tratě v noci cestující nepřevážejí.
Skok časem o hodinu dopředu prožijete při cestě těmito vlaky:
R 403 Silesia Bohumín – Kraków pojede ze stanice Bohumín opožděn
R 405 Vltava Bohumín – Moskva pojede ze stanice Bohumín opožděn
R 406 Chopin Wien – Warszawa pojede ze stanice Ostrava – Svinov opožděn
R 407 Chopin Warszawa – Wien bude ze stanice Bohumín opožděn
R 440 Excelsior Košice – Cheb bude v úseku Pardubice hl.n. – Praha hl.n. opožděnR 441 Excelsior Cheb – Košice bude v úseku Česká Třebová – Košice opožděn
R 442 Šírava Humenné – Praha bude v úseku Třinec – Praha hl.n. opožděn
R 443 Šírava Praha – Humenné bude v úseku Český Těšín – Humenné opožděn
Avšak vlakový pasažéři v ranních hodinách i po celý den by měli mít na paměti, že nedělní vlaky vyrážejí na cestu již podle letního času.
„Změna času znamená pro České dráhy zavedení relativně složitých opatření pro oběhy vozů, lokomotiv a personálu. Jejich cílem je zamezit následnému zpožďování dalších vlaků v denní době. Aby se z těchto nočních vlaků nepřenášela zpoždění na ostatní denní spoje, ranní přípoje vesměs nebudou na tyto zpožděné vlaky čekat,“ uklidňuje nás Petr Pošta z tiskového oddělení ČD.
Důvod, proč se mění středoevropský čas (SEČ) na středoevropský letní čas (SELČ), je úspora elektrické energie, která je potřebná na případné večerní osvětlení. Všechny hodinové ručičky i digitální počítadla s časovými údaji se posunou o hodinu dopředu, protože je všeobecnou pravdou, že většina z nás je aktivnější po západu slunce než v brzkých ranních hodinách.
Přechod na letní čas také způsobí nechtěné zpoždění následujících mezinárodních spojů:
EN 444 Slovakia Košice – Praha bude v úseku Bohumín – Praha hl.n. opožděn
EN 445 Slovakia Praha – Košice bude v úseku Bohumín – Košice opožděn
EN / CNL 456 Phoenix Praha – Amsterdam bude v úseku Hannover – Amsterdam opožděn
EN / CNL 457 Phoenix Amsterdam – Praha bude v úseku Hannover – Praha opožděn
EN 459 Canopus Zürich – Praha bude v úseku Frankfurt am Main – Praha hl.n. opožděn
EN 476 Metropol Budapest – Praha – Berlin bude v úseku Pardubice hl.n. – Berlin Hbf opožděn.
EN 477 Metropol Berlin – Praha – Budapest bude v úseku Brno hl.n. – Budapest Keleti pu. opožděn
U některých spojů je zajištěn plynulý přechod na další vlaky a přímé vozy. Na některých úsecích se tím podařilo anulovat zpoždění.
Zjistíme si své vlastní zpoždění
Navíc je zde možnost neustále se informovat o případném zpoždění a aktuální poloze dálkových vlaků na oficiálních internetových stránkách, na lince Kontaktního centra ČD nebo dokonce prostřednictvím SMS zprávy u jednotlivých mobilních operátorů.
První zmínka o změně času se objevuje v dopise Benjamina Franklina z roku 1784. Kde však pouze ironicky nabádá obyvatele, aby chodili dříve spát a brzo vstávali do práce. Během své existence posun času znemožnil teroristický útok, údajně snižuje účast ve volbách, z různých důvodů znepříjemňuje lidem život. Ale naopak i život zachránil.
Nakonec snad jen doporučení všem náhodným cestujícím, studentům, razícím stovky kilometrů ke škole, nebo pracujícím. Pokud plánujete v neděli 27. března jakoukoliv cestu, zkontrolujte se správnost svých hodinek nebo mobilů. Ušetříte si tak nepříjemné komplikace a čekání na všemožných nádražích světa. Šťastnou cestu!