Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Změna pravidel: Povinná zimní výbava 2011. Už máte přezuto?

Redakce

Redakce

7. 11. 2011

Od 1. listopadu je zimní výbava povinná na všech pozemních komunikacích v ČR. Záleží ale na počasí, proto přezujte na zimní pneumatiky co nejdříve. Hrozí, že na letních už do pneuservisu nedojedete.

 Povinná výbava automobilu je dána ze zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu. 1.8.2011 nabyla účinnosti novela, podle které v zimě přibývá povinnost obout zimní pneumatiky. Přesněji  v období od 1. listopadu do 31. března, a to v případech, kdy se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza, nebo je lze předpokládat.

Obujte zimní pneumatiky, jinak vám hrozí pokuta

Zároveň však zůstává v platnosti dopravní značka  „Zimní výbava“ – na takto označených úsecích platí povinnost užívat zimní pneumatiky za každého počasí. Záleží tak na obcích, zda budou touto dopravní značkou dopravu na svém území regulovat. V současnosti je v ČR 31 úseků, na nichž platí povinná zimní výbava.

Zimní pneumatiky musí mít hlavní vzorek dezénových drážek hluboký minimálně 4 mm (u vozidel do 3 500 kg) nebo 6mm (u vozidel nad 3 500 kg) na všech hnacích kolech. Za zimní se považují pneumatiky označené M+S (případně M.S, M/S nebo MS), případně terénní pneumatiky. Zimní pneumatiky lze nahradit sněhovými řetězy, ovšem pouze pokud je vozovka pokrytá dostatečnou vrstvou sněhové nebo ledové pokrývky.

Za jízdu na letních pneumatikách za nepříznivých povětrnostních podmínek mohou policisté uložit řidiči blokovou pokutu do výše 2 000 Kč, případně zakázat další jízdu, pokud by mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti nebo plynulosti silničního provozu.

V případě nehody způsobené jízdou na letních gumách pojišťovny nehradí škodu z povinného ručení ani havarijního pojištění.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Změna pravidel: Povinná zimní výbava 2011. Už máte přezuto?