Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Zlínská ZOO měla v roce 2010 nabitý program. I letos chystá novinky

Šárka Braumová

Šárka Braumová

20. 1. 2011

Zoo ve Zlíně má za sebou úspěšný rok. Vystavěla nové expozice, odpočinkové prostory a těšila se velkému zájmu návštěvníků. Do letošního roku vstupuje s novým ředitelem, který se pokusí navázat na úspěšný projekt z minulých let. Pojďme si připomenout, co minulý rok do ZOO přinesl a poodhalit plány v novém roce.

FOTO: komplex Etiopie I

komplex Etiopie I, Zdroj: archiv ZOO Zlín

Kromě 80. výročí chovu exotických zvířat bylo nejvýznamnější událostí loňského roku určitě otevření nového komplexu s názvem Etiopie I.

„Výstavbou vznikly dvě prostorné expozice – voliéra afrických ptáků, která je největší voliérou s nerezovou sítí v českých ZOO a výběh pro paviány dželada a damany s velkými vodními příkopy,“ uvedl nový ředitel Zoo Roman Horský. Expozice je navíc doplněna nejrůznějšími originálními etnografickými předměty.

Mláďata v roce 2010

I pro chovatele zvířat byl rok úspěšný. Podařilo se odchovat tři chilské želvy a mládě vzácného nesyta bílého. K dalším vzácným odchovům patří i žirafy, kapybary, tučňáci či pelikáni.

Rekonstrukce se dočkal také hlavní vstup do Zoo. Vznikly nové pokladny, prodejny se suvenýry, toalety či půjčovny kočárků. V dolní části areálu byla vybudována odpočinková zóna Motýlí louka. Uprostřed je vypěstován záhon ve tvaru motýla s rozevřenými křídly a kolem něj rozmístěny houpadla a lavičky. Změnily se i plastové ukazatele ve tvaru zvířat. Nahradily je výtvarné panely s etnografickými prvky. Lákadlem loňského roku byly podzimní večerní prohlídky rozšířené o noční prohlídku zámku Lešná.

FOTO: pavián dželada

pavián dželada, zdroj: archiv ZOO Zlín

Co přinese rok 2011?

Nový ředitel Zoo Roman Horský chce navázat na úspěšný projekt Etiopie I a zahájit výstavbu i druhé etapy. V rámci výstavby by měla vzniknout také domorodá etiopská vesnice Konso s originálními chýšemi a oblečením, kde budete mít možnost ochutnat pravou etiopskou kávu. Představí se vám i nové druhy zvířat jako hyeny, surikaty a antilopy kudu. Slavnostní otevření by mělo proběhnout na začátku sezóny 2012.

Proměnu čeká také restaurace a další odpočinková zóna. Poblíž zámku Lešná vznikne Centrum Caudata, které napodobí vědeckou stanici určenou pro studium života a chovu ocasatých obojživelníků. Od září zde bude pro školní skupiny zaveden nový vzdělávací program. Těšit se můžete i na zoologického průvodce a nové reklamní předměty.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zlínská ZOO měla v roce 2010 nabitý program. I letos chystá novinky