Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Zlín Film Festival 2014: 7 věcí z programu, které stály za to

Sedm dní, 365 filmů a přes sto tisíc návštěvníků. Taková je bilance 54. ročníku zlínského filmového festivalu pro děti a mládež. My jsme vybrali 7 věcí, které se na festivalu opravdu vydařily.

FOTO: Magdalena Reifova a Michal Suchanek

Jedněmi z mnoha hostů festivalu byli i Magdalena Reifová a Michal Suchánek, kterým byla odhalena hvězda na chodníku slávy. Zdroj: Zlín Film Festival

Nizozemské drama Kluci

Děj snímku režisérsky Mischi Kamp se odehrává během léta, kdy se spolu poprvé setkávají mladí Sieger a Marc. Kluci se skamarádí, ale postupem času si začnou uvědomovat, že je mezi nimi víc než jen přátelské pouto… Nizozemský snímek zaujal na festivalu diváky i odborné poroty. V konečném součtu získal hned čtyři ceny, mimo jiné byl oceněn jako divácky nejúspěšnější hraný film nebo nejlepší film pro mládež z pohledu mládežnické poroty.

Doprovodný program pro děti

Krásnější místo pro děti, než je zlínský festival, aby jeden pohledal. Vedle filmů, které jsou určeny v první řadě právě jim, se mohly letos zabavit na koncertech, v čítárně, při malování na chodníku nebo rovnou v cirkusu. Ve Festivalovém zámku navíc dětský program běžel v podstatě bez přestávky. Celkově doprovodný program navštívilo přes 60 000 lidí a není pochyb, že většinu z nich tvořily děti.

E. T. volat domů

Loni rozbrečel na festivalu něžné pohlaví romantický film Teď a tady. Letos při projekci E. T. – Mimozemšťan zvlhlo i nejedno mužské oko. Přeš třicet let starý příběh o nevšedním přátelství mezi chlapcem a mimozemšťanem zaujal v programu jak starší diváky, tak takové, kteří ho na velkém plátně viděli zřejmě poprvé.

Úspěch pro Mádla

Režisérská prvotina Jiřího Mádla sklízí od své premiéry úspěch na mnoha frontách. Další uznání přišlo právě ze Zlína. Snímek Pojedeme k moři zde totiž získal od dětské poroty hlavní cenu za nejlepší hraný film pro děti. Ústřednímu hrdinovi Petru Šimčákovi byl navíc přisouzen nejlepší dětský herecký výkon.

FOTO: Pojedeme k mori na Zlin Film Festivalu

Svůj film přijel Jiří Mádl na festival osobně představit. Zdroj: Zlín Film Festival

Film Industry

Filmoví znalci a zvědavci si přišli ve Zlíně na své. Program Film Industry určený nejen pro novináře, ale i pro veřejnost nabídl řadu zajímavých přednášek a workshopů. Debatovalo se mimo jiné o kampaních českých filmů, současné české kinematografii nebo o zpravodajství pro děti.

V hlavní roli Polsko

Jedna z nesoutěžních sekcí byla letos věnována polskému filmu. Dny polské kinematografie nabídly animované i hrané snímky, klasická díla i novinky. Patřilo mezi ně několik filmů legendárního režiséra Andrzeje Wajdy či drama V temnotě Agnieszky Holland. Sekce se věnovala nejen osudům židů za druhé světové války, ale i otázkám dětské prostituce či vztahů mezi rodiči a dětmi.

Víkendový program

Jednou z letošních novinek bylo, že se festivalové dění odehrávalo i o víkendu. Organizátorům se tento model osvědčil, a tak je jisté, že u něj zůstanou i pro příští rok. Jubilejní 55. ročník festivalu se uskuteční od 28. května do 3. června.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zlín Film Festival 2014: 7 věcí z programu, které stály za to