Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Zlatý Ámos 2011: Bitva o nejoblíbenějšího učitele začíná

Zuzana Černá

Zuzana Černá

16. 1. 2011

V pořadí 18. ročník ankety Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele České republiky začíná v pondělí 24. ledna. Šest regionálních kol rozhodne o dvanácti finalistech, kteří se proti sobě postaví 25. března v kongresovém centru hotelu Olšanka v Praze.

Martina Čiklová se se svými žáky raduje z vítězství, Zdroj: DTA

Účastníky ankety nominují samotní žáci, letos jich vybrali celkem 67, z toho 15 mužů. Na školácích také závisí, jak učitelé v regionech dopadnou. Porota totiž hodnotí, jak si dali záležet na zpracování přihlášky a obhajoby, se kterou před porotu předstupují.

„Z minulých ročníků víme, že děti jsou nesmírně vynalézavé, a pokud nominovaly skutečně svou oblíbenou učitelku nebo oblíbeného učitele, připraví obhajobu vtipnou, originální, poutavou a přesvědčivou,“ říká ředitel ankety Zlatý Ámos Slávek Hrzal. Děti přípravě na regionální kola Zlatého Ámose obvykle věnují hodně volného času. V roli poradců často působí i rodiče a členové učitelského sboru. Jde přece o to mít toho nejlepšího!

A co o nejoblíbenější učitelce roku 2010 Martině Čiklové loni říkaly děti?

ˆ„Je velmi milá, usměvavá, spravedlivá, strašně chytrá a má sportovního ducha, taky se do všeho vrhne po hlavě a naplno a občas je z toho trochu šílená.“

Loni se z titulu pro nejoblíbenější učitelku radovala Martina Čiklová ze ZŠ Ostrčilova v Ostravě. Ve finálovém klání porazila šest soupeřek. Mezi disciplínami, se kterými se učitelé museli vyrovnat, byl zpěv nebo to, jak vtipně dokáží sepsat poznámku přesně o sedmnácti slovech.

„Jsem ráda, že to konečně vyšlo, bez dětí, které mě povzbuzovaly, bych to ale nezvládla,“ svěřila se loni 26. března dojatá Martina Čiklová.

Regionální kola Zlatého Ámose na exkluzivních místech

„Chceme, aby regionální kola byla zároveň oceněním všech, kteří byli svými žáky na titul Zlatý Ámos nominováni. Jsou to nejoblíbenější učitelky a nejoblíbenější učitelé na jednotlivých školách a uznání si jistě zaslouží,“ dodává Hrzal. Za odměnu se proto regionální kola konají například v Poslanecké sněmovně a v Senátu Parlamentu ČR, v Muzeu J. A. Komenského nebo na zámku Berchtold.

Slavnostní korunovace nového Zlatého Ámose je již tradičně spojena s oslavou Dne učitelů na Kantorském bále v sobotu 26. března. Učitelé svůj svátek slaví v den narození učitele národů Jana Ámose Komenského, tedy 28. března.

Více o aktuálním ročníku i historii se dozvíte zde!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zlatý Ámos 2011: Bitva o nejoblíbenějšího učitele začíná