Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Zlaté léto v podání české návrhářky Veroniky Benešové

Petra Červená

Petra Červená

3. 8. 2010

FOTO: kolekce Veroniky Benešové Golden SummerNa první pohled se může zdát těžké objevit originální tvorbu dámského designu při záplavě tuctových kamenných obchodů kopírujících nepříliš výraznou šeď našich ulic. Většina z nás se ale snaží ukořistit úlovek, který by byl zvláštní, zarážející, bláznivý nebo alespoň hodně barevný, abychom s ním mohli projít za hranice obyčejnosti. Pokud i vy hledáte něco jiného, může vám to NĚCO vyplnit tvorba Veroniky Benešové.

FOTO: kolekce Veroniky Benešové Golden Summer

Kolekce Veroniky Benešové Golden Summer, Zdroj: veronikabenesova.cz

Čtyřiadvacetiletá módní návrhářka Veronika Benešová tvoří limitované kolekce, a to nejen společenských, ale i svatebních šatů. V současné době dokončuje magisterské studium na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem v Ateliéru textilní tvorby. Několikrát do roka se účastní módních přehlídek, a to nejen v rámci Ateliéru textilní tvorby pořádané v Národní galerii v Praze. I když svoji autorskou přehlídku plánuje až na zimní měsíce, chystá na konec léta kolekci svatebních šatů.

A na co se můžou budoucí nevěsty těšit? „Šaty rozhodně nebudou vypadat jako dorty a cukrkandl z půjčoven. Tuto kolekci bych ráda nafotila na známějších modelkách Evě Decastelo, Veronice Chmelířové a dalších, vše je zatím ve stádiu jednání a tvorby,“ odopovídá Veronika Benešová.

FOTO: kolekce Golden Summer

Kolekce Golden Summer, v černých plavkách Eva Decastelo

Nejnovější kolekce Golden Summer vyjadřuje představy o létě zalitém sluncem. Modely vyvolávají vzpomínky na rozpálený písek u moře, na touhu potopit se a objevovat podmořský svět nebo se jen tak nechat unášet na vlnách. Jednodílné plavky rafinovaných střihů získaly díky zlatavé barvě nádech luxusu. Efektní jsou i našité penízky, které geometrickým tvarům na plavkách dodávají vůni dálek, stejně jako dráždivé černé plavky s flitry. Ale říká se, že flitry svým odleskem přitahují žraloky, protože jim připomínají rybí šupiny. Takže jistější bude oslňovat na souši.

K tomu jsou jako dělané lesklé minišaty s řasením a odhaleným ramenem. Tomuto modelu Veronika vtiskla punc zvolenými doplňky, použitou látkou ve zlaté barvě a exotickým turbanem, který se vymyká tradičnímu pojetí.

Čím dál častěji se v kolekcích módních návrhářů objevují turecké kalhoty, ani Veronika Benešová není výjimkou. Jen doufám, že se z tohoto oblečku nestane nový styl uniformity. Myslím, že nejsem sama, komu zůstává mírná pachuť po setkání s uniformou v podobě černých legín, džínové minisukně a trička.

FOTO: kolekce Barevné metamorfózy

Kolekce Barevné metamorfózy

V kolekci Barevné metamorfózy popustila Veronika uzdu kreativní fantazie. Modely se vyznačují pastelovými barvami a nekonvenční hrou objemů. Otevírá se tak smyslná dimenze nevšedních kreací.

Zimní vesta s objemnou kapucí připomíná, svým střihem a jemným růžovým nádechem se zelenou podšívkou, bonbón v celofánu. Neméně zajímavá je i zimní bunda s variabilním límcem, který ve své uzavřené podobě uvádí do pohybu renesanční obrazy šlechtičen a po uvolnění, za přispění širokých balonových rukávů, vytváří opravdu originální model. Povědomí o zimně nedá návrhářka zapomenout ani použitím podkladové bílé barvy, na kterou navazují tmavé i světlé odstíny, zelené, růžové, žluté a šedé.

FOTO: kolekce Armoured women

Kolekce Armoured women

Kolekce Armoured women působí chladně, ledově, ale ne odtažitě. V takových šatech toho žena příliš nevybojuje. Žádnou zemi si tak zřejmě nepodrobí, ale malé území kolem sebe, které by chtěla mít pod svými křídly, se jí získat rozhodně podaří. Ať už je to boj rafinovanou smyslností, nebo přímočařejšími zbraněmi. Barevná škála je ve znamení neutrálních tónů bílé, černé, šedivé a stříbrného kovu použitého na šperky a pásky.

Tím, že Veronika přiřkla modelům barvy nerozptylující pozornost, otevřela si prostor pro náročnější střihové variace, které zdůrazňují štíhlý pas a zvýrazňují boky. V úzkých kalhotách vynikne zejména štíhlá silueta, stejně jako v balonové sukni nebo širokých kalhotách se sámky.

FOTO: kolekce Oživlé obrazy

Kolekce Oživlé obrazy

V kolekci Oživlé obrazy dominuje zejména červená barva. Ze střihů celé kolekce je patrná touha zaujmout a překvapit. Otázkou je, zda touha nepřevyšuje skutečnost. Jinými slovy projdete se módními kreacemi Oživlých obrazů, ale to, zda si i za měsíc vybavíte jednotlivé kousky, příliš jisté není. Na druhou stranu, každá výstava nemusí být nutně nezapomenutelná. Možná stačí jen ten prvotní pocit na vahách líbí – nelíbí.

V kolekci můžete najít dráždivé červené minišaty se sklady na předním díle, bílé minišaty s límcem z širokých stuh nebo krátký bílo-červený kabátek připomínající kimono.

FOTO: kolekce Golden Summer

Modely z poslední kolekce Golden Summer

V tvorbě Veroniky Benešové vynikají především vynalézavé a rafinované střihy. Jejich důmyslná propracovanost dělá modely svůdné, provokující, ale i nenápadné a decentní.

Kolekce této mladé, nadějné módní návrhářky vzbuzují pozornost. Ale to, zda se díky své tvorbě zařadí mezi přední české návrhářky a návrháře, ukáže až čas. Prorazit na přesyceném módním trhu, a navíc našem malém českém, kde se občas zdá, že už není dostatek místa pro nové objevy, není snadné. Ale jak řekl Ernest Hemingway: „Svět je krásný a stojí za to o něj bojovat.“ Tohle je sice jen povrchní svět módy, ale i ten stojí často za pozornost a i za trochu toho boje.

FOTO: kolekce Armoured women

Model z kolekce Armoured women

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zlaté léto v podání české návrhářky Veroniky Benešové