Zlatá stuha za rok 2010: Poťouši, Snoopy nebo ilustrované dějiny dopravy, to jsou vítězové

FOTO: Otec čte dítětiUplynulý rok z pohledu dětské knihy posoudila Česká sekce Ibby. V úterý rozdala Zlaté stuhy nejlepším autorům, ilustrátorům a překladatelům knih pro děti a mládež. Přinášíme výsledky.

FOTO: Otec čte dítěti
Zlatá stuha je jediné české ocenění pro dětské knihy, Zdroj: sxc.hu

Česká sekce Ibby (Mezinárodní sdružení pro dětskou knihu) ve spolupráci s Klubem ilustrátorů dětské knihy, Obcí spisovatelů a Obcí překladatelů udílí Zlatou stuhu už 19 let. Zlatá stuha, anglicky Golden Ribbon, funguje jako prestižní odměna pro autory nejlepších knih pro děti a mládež. Udílí se ve třech hlavních kategoriích, které jsou dále členěny a mají vlastní odborné poroty. Zlatou stuhu dostávají také nakladatelství za mimořádný nakladatelský počin a osoby, které si ji zaslouží za celoživotní přínos české dětské knize.

Zlaté stuhy za rok 2010 se předávaly v Nostickém paláci Ministerstva kultury v Praze v úterý 24. května. Do soutěže bylo přihlášeno přes sto knih, dvacet devět získalo v Liberci na Veletrhu dětské knihy nominaci a Zlatou stuhu dostalo šestnáct z nich.

Stále úspěšnější Miloš Kratochvíl

V literární části byly uděleny ceny tři. Za knihu pro začínající čtenáře, beletrii pro děti a mládež a literaturu faktu pro děti a mládež. Mezi těmi, kdo zabodovali, je například Miloš Kratochvíl. Jeho kniha Modrý Poťouch s ilustracemi Markéty Vydrové je podle tříčlenné poroty nejlepší knihou pro začínající čtenáře. O příběhu modré postavy s trumpetkovým našeptávadlem jeho autor říká: „Chci věřit tomu, že v jádru nejsme špatní. Třeba za to nemůžeme, že jsme někdy hádaví, závistiví, lhostejní nebo poťouchlí. Možná za to mohou rozkmotřidla, která nám najednou skočí za krk, popíchnou nás nebo přidusí a my se pak zachováme jinak, než bychom měli.“ Jedním takovým rozkmotřidlem jsou právě také Poťouši.

LITERÁRNÍ ČÁST

Knihy pro začínající čtenáře:

Miloš Kratochvíl: Modrý Poťouch (Triton)

Beletrie pro děti a mládež:

Pavel Brycz: Bílá paní na hlídání (Albatros)

Literatura faktu pro děti a mládež:

Jitka Lněničková: Jezdíme, plujeme, létáme – Ilustrované dějiny dopravy (Knižní klub)

PŘEKLADOVÁ ČÁST

Beletrie pro děti a mládež:

Charles M. Schulz: Svět podle Snoopyho (CooBoo), překladatel Petr Onufer

Literatura faktu pro děti a mládež:

Joël a Clément Lebeaumeovi: Víš, jak věci fungují? (Knižní klub), překladatelka Sabina Poláková

VÝTVARNÁ ČÁST

Knihy pro začínající čtenáře:

Ester Stará: A pak se to stalo! (Albatros)

Beletrie pro děti a mládež:

Martin Kuriš: Navarana (Fakulta umění a designu UJEP)

Literatura faktu pro děti a mládež:

Jiří Votruba: Balet nás baví (Práh / Národní divadlo)

Výtvarný počin:

Tereza Říčanová: Noemova archa (Baobab)

V další velké kategorii, překladová část, Zlatou stuhu dostaly dvě publikace – Svět podle Snoopyho a Víš, jak věci fungují? Tedy respektive jejich překladatelé. Komiks o černobílém oblíbeném pejskovi jménem Snoopy z angličtiny přeložil Petr Onufer, knihu pro začínající mladé vědce z francouzštiny přeložila Sabina Poláková.

Poslední velkou kategorií je část výtvarná, v níž se rozdaly celkem čtyři Zlaté stuhy. Stuha za výtvarný počin zamířila do nakladatelství Baobab, které vydává dětské knihy s výrazným výtvarným doplněním. Tentokrát porotu oslovila Noemova archa autorky, ilustrátorky a grafičky Terezy Říčanové.

FOTO: Zlatá stuha
Předávání nominací v Liberci, Zdroj: Ibby

Zvláštní ocenění si podle poroty zasloužily čtyři publikace: Český rok od jara do zimy, Československá rocková poezie 1959-1989, Generace nula: Český komiks 2000-2010 a Lips Tullian. Zlatá stuha za celoživotní přínos od úterý patří Vladimíře Gebhartové za publicistiku pro děti, Olze Hejné a Lumíru Šěvčíkovi, dlouholetému redaktorovi výtvarného studia Albatros.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Kateřina Ciborová
Narodila jsem se na podzim roku 1989 v Hradci Králové, kde jsem vystudovala šestileté gymnázium. Nyní studuji žurnalistiku na Karlově Univerzitě. Pro Topzine do rubriky Literatura píšu od února 2010, od ledna 2011 jsem zástupkyní editorky této rubriky.

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*