Menu
TOPZINE.cz
Studium VŠ

Zkouškové období: Jak úspěšně proplout

Nikola Reindlová

Nikola Reindlová

29. 12. 2010

FOTO: UčeníVisí to nad námi jako Damoklův meč během štědrovečerní večeře, rozbalování dárků, uždibování cukroví u babičky i oslav Nového roku. Každý vysokoškolák ten pocit zná. Ví, že po vánoční pauze nastane zkouškové a s ním tahání tunových učebnic, litry kafe, probdělé noci, zoufalé shánění materiálu a konzultace na poslední chvíli. Připravili jsme proto pro vás pár tipů, jak zkouškové ve zdraví přežít.

FOTO: Učení

Zkouškové, to jsou bezesné noci a litry kafe, FOTO: Martin Koubek, Topzine.cz

1. Plánovat, plánovat a ještě jednou plánovat

Základem všeho je správně si rozvrhnout čas. Vypište si všechno, co musíte ve zkouškovém splnit – zápočtové testy, seminárky, zkoušky – a naplánujte si vždy dostatek času na jejich přípravu. Nepřeceňujte se (nikdo nenapíše seminárku za půl hodiny), ani se nepodceňujte (10 stránek poznámek se nemusíte učit pět dní). Jenom vy sami víte, jaké je vaše pracovní tempo a kolik času na učení budete potřebovat.

Vyplatí se rozvrhnout si i přípravu na jednotlivou zkoušku. Když budete vědět, že každý den musíte zvládnout 20 stránek skript, nenastane panika, když den před zkouškou zjistíte, že toho nemáte ještě polovinu ani přečtenou. A navíc po těch 20 stránkách můžete jít bez výčitek svědomí do kina.

2. Knížky na vás v knihovně nepočkají

Sehnat si včas potřebný materiál ke zkouškám je základ úspěchu. Bez nich se těžko něco naučíte. Můžete sice využít nějakých kolujících poznámek, ale jistotu, že je tam skutečně všechno, mít nebudete. Když knížky neseženete ve fakultní nebo univerzitní knihovně, vždycky tu ještě je městská a Národní knihovna. Další možností jsou potom ještě prezenční studovny.

3. Ještě musím vyprat, uvařit si čaj, přečíst maily, vyvenčit psa…

Znáte to, místo abyste se konečně pustili do učení, máte najednou hromadu důležitých věcí, které musíte bezpodmínečně udělat. Proto má každý student během zkouškového ten nejuklizenější stůl za celý rok. Stejně ale víme, že se do toho jednou budeme muset pustit. Proto si všechno, co budete potřebovat, připravte přehledně na stůl – poznámky, učebnici, zvýrazňovače – udělejte si kafe, připravte sklenici vody a vzhůru do toho.

Člověk se dokáže koncentrovat jenom přibližně 45 minut. Proto si vždy po čase udělejte malou přestávku. Tehdy právě nastává čas na zapnutí pračky a přečtení mailů. Ale potom se zase na nějakou tu hodinu vraťte k učení a koncentrujte se jen na něj.

4. První a druhé čtení

Není nejefektivnější otevřít učebnici, nalistovat první stránku a hned začít číst a dělat si poznámky. Nejdříve si knížku prolistujte celou, podívejte se na obsah, na názvy kapitol a podkapitol. Jen málokterý student si knížku jednou přečte a pak ji čte podruhé, aby si mohl udělat poznámky. Je to poměrně časově náročné.

Přesto si před začátkem čtení učebnici ohmatejte, seznamte se s ní, abyste měli alespoň přibližný obrázek toho, jakým směrem se bude výklad ubírat.

5. Odreagujte se a spěte

Už jsme mluvili o krátkých pauzách během učení, ale nikdo se nevydrží učit dva měsíce v kuse, i když si bude dělat tyto desetiminutové pauzy. Mozek si potřebuje taky trochu odpočinout; když ho budete v kuse zatěžovat, bude unavenější a unavenější a vy si toho zapamatujete míň. Vyrazte někam s přáteli, jděte si zaběhat nebo se projít. Cokoliv. A pak se vraťte k učení a uvidíte, že vám to jako odpočinutým půjde hned o trochu lépe.

FOTO:učení

Nedostatkem spánku uškodíte jenom sami sobě, FOTO: Martin Koubek, Topzine.cz

O zkouškovém hlavně nezapomínejte spát. Spánek je ta nejlepší relaxace. Je jasné, že když člověk nestíhá, tak jednoduše vypustí pár hodin spánku na nějakou tu seminárku. Jednou za čas to neuškodí. Ale pravidelným nedostatkem spánku uškodíte jenom sami sobě, protože budete stále unavení, a tak vám všechno potrvá déle.

6. Nezapomínejte pít

Během učení je důležité udržovat pitný režim. Když nebudete dostatečně pít, začnete být otupělí, ospalí a nesoustředění. Podle odborníků jsou úplně nejlepší neperlivé vody a čaje. Samozřejmě studentův nejlepší přítel během zkouškového – káva – ničemu neuškodí, když si dáte dva tři šálky denně. Pokud ale pijete jeden hrnek za druhým, může se stát, že se přestřelíte, vyletí vám tlak a vaše schopnost koncentrace vezme za své.

7. Konzultace jsou pro studenty

Učitelé mají vždy vypsané nějaké konzultační hodiny, které jsou určené pro nás, pro studenty. Proč toho tedy nevyužít a nejít rovnou ke zdroji? Když něco nechápete, je jistější zeptat se učitele, než to zkoušet u spolužáků. Často se na konzultacích dozvíte i něco konkrétního ke zkoušce, na co zaměřit a co je to důležité. Navíc si vás učitel může zapamatovat jako někoho, kdo se na zkoušku skutečně připravoval.

Účinná metoda, jak porazit zkouškový stres, neexistuje. Přesto, když se budete držet těchto několika rad, můžete období mezi jednotlivými zkouškami prožít v relativním klidu a s klidným svědomím, že všechno stihnete včas.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zkouškové období: Jak úspěšně proplout