Menu
TOPZINE.cz
Studium VŠ

Zjistili jsme: Komiks lze studovat jako obor na vysoké škole. Víme kde

Redakce

Redakce

19. 10. 2011

FOTO: KomiksVyrostli jste na Čtyřlístku, dospívali u Supermana a dnes s nadšením sledujete filmové adaptace Watchmenů? I když vás to možná nikdy nenapadlo, komiks se dá nejen číst, ale i studovat.

FOTO: Komiks

Komiks můžeme nejen číst a milovat, ale i studovat! Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Na skotské univerzitě v Dundee byl nedávno otevřen nový jednoletý magisterský obor s názvem Comic Studies. Studenti se v něm seznamují s vlivem komiksu na světové umění, literaturu a populární kulturu.

Dovídají se něco o historii komiksu, o jeho současných britských tvůrcích, učí se komiks analyzovat s ohledem na žánr nebo styl. V případě zájmu mohou pokračovat ve studiu v doktorandském programu.

V České republice prozatím podobný obor neexistuje, přesto lze komiks studovat i na naší univerzitní půdě. Teorie komiksu se vyučuje jako jeden z volitelných předmětů na katedře žurnalistiky v Olomouci.

Studium zaujme nejen fanoušky komiksu

Během seminářů v Olomouci se řeší teoretické problémy a důležitá je i praktická znalost komiksů. Domácí příprava se soustředí na čtení odborných textů, komiksů a komiksových románů.

Podstatou výuky je diskuze mezi vyučujícím a studenty. Pozornost je věnována historii komiksu, jeho filmovým adaptacím a národnostním odlišnostem. Komiks se probírá ve vztahu k politice, vzdělání i  pornografii.

Studium komiksu v dnešní době je nutnost

Komiks můžete studovat také v rámci vizuálních studií. Poměrně nový obor se zaměřuje na díla, pro něž je příznačná obrazová charakteristika. Řadí se mezi ně výtvarná díla, plakáty i komiks.

Komiks Amazing Spider-Man: Šťastné narozeniny (ilustrační)

Komiks lze studovat jako každé jiné umělecké dílo. Autor: J. Scott Campbell

Komiks má na současnou mladou generaci často větší vliv než díla klasiků.  Mohou-li být studována literární díla, zaslouží si výzkum i komiks. Podle mnohých teoretiků by studium komiksu mělo být samostatným vědním oborem.

Pokud jste i vy příznivci komiksů, můžete se přihlásit na některou z univerzit, kde se komiks vyučuje.  Zúčastněte se konferencí pořádaných univerzitami nebo si o komiksu něco přečtěte. Teoretická kniha Scotta McClouda Jak rozumět komiksu vás nejen poučí, ale i pobaví. Je celá psána jako komiks.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zjistili jsme: Komiks lze studovat jako obor na vysoké škole. Víme kde