×
TOPZINE.cz

Zjistěte, co je arteterapie. Zbavíte se tak napětí vlastním uměním

FOTO: Arteterapie je cestou k psychické pohodě

Denně nás ovlivňuje mnoho faktorů, jejichž přítomnost si mnohdy ani neuvědomujeme. Poradíme vám, jak si s nimi za pomoci umění poradit a udržet si dobré psychické zdraví.

FOTO: Arteterapie je cestou k psychické pohodě
Arteterapie je skvělou cestou k psychické pohodě. Zdroj: sxc.hu

Arteterapie, neboli léčba uměním, je speciální psychoterapeutický postup, při němž se pomocí nejrůznějších výtvarných metod působí na psychickou stránku člověka. Je skvělou cestou, jak vynést na povrch podvědomé jevy, které ovlivňují naše uvažování a rozhodování, aniž bychom si toho byli vědomi. Ať už se jedná o zážitky z dětství nebo o pocity, které si nechceme připustit.

Na výtvarném nadání nezáleží

Nezáleží na tom, že nemáte výtvarné nadání. V arteterapii nejde ani tak o výsledné dílo, jako spíše o samotný proces tvorby. Nechte v sobě probudit spontánnost a bezprostřednost. Díky výtvarnému projevu se naučíte komunikovat novými, neverbálními prostředky.

Vzhledem k tomu, že se v arteterapii znázorňují především pocity a zážitky, tak se obvykle kreslí či maluje abstraktně. Pokud ale abstraktnímu umění příliš neholdujete, nic vám nebrání v tom kreslit konkrétní obrazy. Sami uvážíte nejlépe, jaký výtvarný projev sedí právě vám. Důležité je si uvědomit, že není důležité výsledné veledílo.

Studentům uměleckých oborů, jako třeba hercům nebo malířům, arteterapie umožňuje poznat vlastní emoce a lépe s nimi pracovat, což je velmi důležité pro jejich budoucí povolání. Výtvarný projev umožňuje jinou, symbolickou řeč, která vyjadřuje pocity, přání, obavy a představy.

Uvolnění od stresu

Ať už se rozhodnete pro kresbu, malbu nebo modelování, každá výtvarná činnost vás uvolní a odprostí od každodenní rutiny. Popusťte uzdu fantazii – do kresby se nebojte vnést každý pocit, který jste poslední dobou zažili. Kreslení je velmi osobní činnost, kterou děláte jen a jen pro sebe. Zkuste svůj vztek pro změnu ventilovat výtvarnou činností. Vychutnejte si každý tah štětcem.

Tvůrčí proces zbavuje napětí, napomáhá uvolnění psychiky, slouží tedy i jako odreagování. Možná v sobě dokonce objevíte skrytého uměleckého ducha.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..