×
TOPZINE.cz

Životopis představuje nás samotné. Důležitá je stručnost a pravdivost

Životopis obvykle potřebujeme, pokud si hledáme práci či brigádu. Potenciální zaměstnavatelé posuzují právě podle něj.

U životopisu je důležitá stručnost a pravdivé informace
U životopisu je důležitá stručnost a pravdivé informace, Zdroj: sxc.hu

Někteří píší životopis podle sebe, jiní si odněkud postahují vzor, který jim zaručí, že nebudou mít z ostudy kabát. Ať tak či onak, připomeňme si, co v životopisu nesmí chybět.

Pro přehlednost vypisujeme názvy odstavců

Životopis se obvykle píše v bodech. Jednotlivé odstavce mohou být pojmenované, ale není to nutnost.  Záleží na každém, přesto vypisování názvů je přehlednější a v textu se lze lépe zorientovat. Začíná se obvykle v levém rohu, přičemž pořadí údajů je ustálené:

osobní údaje, adresa, vzdělání, zaměstnání a praxe, jazykové znalosti, dovednosti.

Popisujeme v bodech a stručně

Na charakteristiku nás samotných úplně postačí odrážky. U osobních údajů zahrnují jméno, datum narození a stav. Pro úplnost můžeme přidat i státní občanství. Následuje adresa, do které se píše jak místo našeho bydliště, tak i mobilní číslo a e-mail.

Dovednosti na počítači bývají velmi užitečné
Dovednosti na počítači bývají velmi užitečné, Zdroj: sxc.hu

Popis vzdělání udáváme opět jen v bodech – co jsme studovali či co studujeme a jakým způsobem jsme obor zakončili.

V odstavci zaměstnání a praxe napíšeme firmu a naši pozici, kterou jsme zastávali. Nezapomeňme, že jednotlivé zkušenosti by vždy měly být uvedeny chronologicky, tedy od nejaktuálnější po nejstarší.

U jazykových dovedností postačí název jazyka a úroveň jeho znalosti (aktivně, pasivně). Pokud máme na některou zkoušku doklad, píšeme to k příslušnému jazyku.

Nezapomeňme na počítač a řidičský průkaz

Jako poslední figurují v životopisu ostatní znalosti. Zde se uvádí vše, o čem si myslíme, že by druhou stranu mohlo zaujmout. Většinou je to práce na počítači a řidičský průkaz.

Pokud se stane, že jsme jakkoliv fyzicky indisponovaní, do životopisu bychom to také měli zařadit. Bohužel i přesto, že to pro některé zaměstnavatele může znamenat problém.

A tím je strukturovaný životopis hotový. Nyní stačí vyčkat, až se najde někdo, na koho sestavený profil udělal dojem.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..