Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Život vysokoškoláka: Kdo šetří, má za tři

Redakce

Redakce

23. 1. 2011

FOTO: Studenti„Zaplatit kolej, něco na jídlo, na autobus… jéé nezbydou mi peníze na pátek večer!“ To se určitě každému vysokoškolákovi někdy stalo. Co pak? Taky nevystačíte s penězi, anebo umíte šetřit? Pojďte se podívat na výroky vysokoškoláků a zjistíte, že máte něco společného.

FOTO: Studenti

Ilustrační foto, FOTO: Barbora Bednaříková, Topzine.cz

„Studuj, dokud to jde, na práci a rodinu máš času dost!“ Připomíná vám to něco? Určitě ano. Jenže většinou se musí studovat i pracovat. Rodiče se sice snaží, seč mohou, obvykle zaplatí ubytování, stravu i cestování. Vy ale přesto musíte hledat všemožné brigády anebo pracovat při kombinovaném studiu.  Na co vlastně hledají vysokoškoláci ještě práci?

„Rodiče mi velice pomáhají, ale člověk si musí i tak něco přivydělat. Chodím často na brigády, bez nich by si nešlo užívat vysokoškolský život po večerech!“ říká Martin Petřina ze Západočeské univerzity v Plzni a dodává: „Školu bych ale za práci nevyměnil. Jen mít občas víc peněz a jsem spokojený.“ Martin bydlí v bytě, který ho stojí asi 3 000 korun měsíčně, ale nestěžuje si, má klid a nemusí se o prázdninách nikam stěhovat. Za cestování autem zaplatí také až 3 000 korun. Někdy nechte auto doma, MHD se většinou vyplatí a máte i studentskou slevu!

Průměrný studentský rozpočet na měsíc:

Ubytování: 2 800,-

Strava: 2 000,-

Cestování: 800,-

Zábava: 500,-

Skripta a knihy: 200,-

Celkem: 6 300,-

Podle Báry z Vysokého učení technického v Praze se většina studentů bez brigády neobejde, pokud nemají bohaté rodiče. Brigády mívá jen nárazově. Bohužel nemůže sehnat práci, která by jí nezasahovala do přednášek a cvičení, a bez rodičů by školu opravdu nezvládala.

Studentka bydlí na koleji a říká: „Byt, nebo kolej? Samozřejmě, že by byl byt lepší, ale žádný pro mě není cenově dostupný. Na koleji je neustále hluk. Planá požární hlášení, která vyvolávají o půlnoci studenti posilnění alkoholem. Někdy se člověk nemůže ani vyspat. Na druhou stranu, kolej je velice hezky vybavená, internet v ceně, výměna ložního prádla taktéž a mnoho dalšího. I přes všechno, co tu je a není, má kolej své zvláštní kouzlo.“

Jedna kapsa prázdná, druhá vysypaná…

Také Miloslav Krátký tvrdí, že pokud student nemá rodiče milionáře, bez brigád se neobejde. A je něco, co by si Miloslav odřekl, aby měl finance na svůj volný čas? „Raději si odřeknu alkohol a podobné věci. Narozdíl od ostatních, kteří si šetří peníze na večery strávené u popíjení.“

Není jednoduché studovat a k tomu ještě pracovat. Člověk toho má opravdu hodně a nemá čas na odpočinek a zájmy. Studovat a být bez práce ale není o nic lepší. Času je habaděj, ale penízky nikde. Vše má své klady a zápory, milí vysokoškoláci! Když to vše zvládnete a dostudujete, pak už to snad bude jednodušší a budete mít suprovou práci!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Život vysokoškoláka: Kdo šetří, má za tři