Na vysokou školu jste se těšili. Lákala vás svoboda a bydlení na kolejích s kamarády daleko od rodičů. Mysleli jste si, že zažijete spoustu zábavy, ale najednou zjišťujete, že všechno není úplně tak, jak jste si představovali. Všichni vaši starší kamarádi a známí přitom vypráví, že právě doba, kdy bydleli na kolejích, byla těmi nejlepšími roky jejich života. Jste vůbec normální, když se vám na kolejích nelíbí?
Ilustrační foto, Zdroj: sxc.hu
Pravděpodobně normální jste, protože pravděpodobně také existuje důvod, proč vám bydlení na kolejích nevyhovuje. Nepanikařte, nezanechávejte studia a nevracejte se domů k rodičům, ale raději se zamyslete nad tím, co konkrétně vám vadí. S většinou věcí se totiž dá něco dělat a lze je změnit k lepšímu.
Dva nejčastější problémy života na kolejích
Nejčastějším problémem na kolejích (a to hlavně v prvním roce studia) bývá, že musíte sdílet pokoj s dalšími často úplně cizími lidmi, se kterými si nerozumíte. Pokud vám vadí něco, co vaši spolubydlící dělají nebo naopak nedělají, nebojte se s nimi o tom promluvit, je možné, že oni si žádného problému vůbec nejsou vědomi! Pokud se ani potom nic nezmění, můžete zvážit možnost přestěhování na jiný pokoj. Změna pokoje je obvykle za drobný poplatek možná, a to především v průběhu roku, kdy se místa na kolejích uvolňují.
Pokud třeba váš spolubydlící odmítá uklízet běžnou denní špínu, jeho zubní kartáček už od pohledu pamatuje leccos a vaše společná lednička by vrhla, kdyby, chudinka, mohla, nebojte se ozvat na ubytovací kanceláři. Jsou známy i tak podivuhodné případy, kdy podobně problematičtí spolubydlící byli vystěhováni pro porušení pravidel.
Druhým nejčastějším problémem je hluk. Pokud nemáte během dne na pokoji klid na studium, pořiďte si špunty do uší. Fungují dokonale. Nebo nasaďte sluchátka a poslouchejte při učení hudbu, to zas ale může snižovat vaši výkonnost. Pokud ani hudba nepomáhá a vy se nedokážete soustředit, využijte studoven, které jsou součástí kolejí, nebo se přes den učte v knihovně.
Hluk v noci může mít několik příčin a vy máte několik možností, jak se s ním vypořádat. Vadí-li vám zpěv těch, kteří se k ránu vrací z diskotéky, zavřete vždy před spaním okno. Pokud jsou kamarádi z vedlejšího pokoje příliš hluční, požádejte je, aby mluvili tišeji nebo ztlumili hudbu. Na hlasitou párty, která se koná na vašem patře, si můžete jít stěžovat dolů na vrátnici, ale vaše obliba tím patrně příliš nevzroste. Nejjednodušším řešením je pořídit si už zmiňované ucpávky do uší, které vyřeší všechno.
Kde hledat pomoc
Netýkají-li se vaše problémy ničeho, co můžete sami změnit, pak samozřejmě existují místa, kam se obrátit. Pokud něco nefunguje a je nutné to opravit, obvykle se závada nahlásí na vrátnici nebo se zapíše do speciální knihy, která je k tomu určená. Selže-li internet, také většinou existuje nějaká ohlašovna. Problémy s ubytováním, jeho ukončením, s platbami kolejného a podobně vyřeší v ubytovací kanceláři. Dále pak existuje takzvaná kolejní rada, jejímiž členy jsou studenti, kteří vám poradí, kam se s jakým problémem obrátit. Také mohou tlumočit vaše žádosti a připomínky vedení koleje.
Různé koleje v různých městech samozřejmě mají svá specifika. Konkrétní informace najdete v ubytovací smlouvě, na nástěnce, v mnohém vám určitě poradí starší studenti, kteří už na kolejích bydlí delší dobu a problémy, které máte, už řešili. V žádném případě se nebojte ozvat, pokud něco není tak, jak má být. Vy za kolej platíte a máte nárok na to, aby bylo vše v pořádku!
Jak si život na kolejích užít
Život na koleji má samozřejmě své výhody i nevýhody, ale záleží také na vás, zda si ho užijete, nebo se pro vás stane jen nutným zlem. Pokud vaše spolubydlící chrápe hůř než padesátiletý řidič kamionu, můžete se samozřejmě přestěhovat na jiný pokoj. Anebo se také můžete společně s vašimi dalšími spolubydlícími každou noc smát tomu, jak tak křehká dívka může vydávat tak hrozné zvuky, pak si dát do uší ucpávky a klidně spát až do rána.
Učení, Foto: Martin Koubek, Topzine.cz
Jsou-li ve vaší ledničce dvířka od mrazáku, která při každém otevření vypadávala, opravena tak, že jsou prostě odnesena pryč, můžete si jít stěžovat. Nebo se tomuto kurióznímu způsobu opravy můžete zasmát a ztlumit ledničku na minimum, aby v ní, kvůli nepřítomnosti dvířek od mrazáku, nezmrzlo všechno vaše jídlo.
Pokud někdo stále používá váš toaletní papír nebo ujídá vaše máslo, můžete se rozčilovat a obviňovat všechny okolo, nebo si můžete koupit barevné samolepicí štítky a své věci si označit, v lepším případě originálně pojmenovat. Stačí, když na růžový papírek napíšete „Arnošt“ a nalepíte ho na váš toaletní papír a na žlutý „Hugo“ a nalepíte ho na máslo. Pak už bude pravděpodobně vše v pořádku.