Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Život Clivea Owena změnil nízkorozpočtový snímek

Redakce

Redakce

30. 4. 2009

clive-owen1Své soukromí si přísně střeží. Na plátně ho ale můžeme vidět velmi často, hraje tvrdé muže se slabostí pro ženy, tvrdí však, že s postavami, které představuje, nemá nic společného, jedno by se však našlo, a to vyzařující charisma.

Clive Owen přišel na svět 3. října roku 1964 v Coventry. Vyrůstal jen s matkou, jeho otec, zpěvák country, rodinu opustil v Cliveových třech letech. Po ukončení střední školy strávil dva roky na podpoře, než ho přijali na Královskou akademii dramatických umění (Royal Academy of Dramatic Arts) v Londýně.

Po třech letech studia se připojil ke společnosti Young Vic Theathre Company. V divadelním představení, ve kterém hrál Romea, se zamiloval do představitelky Julie, která se v roce 1995 stala jeho ženou a porodila mu dvě dcery.

Do podvědomí televizních diváků se dostal ve svých 24 letech, a to díky roli v seriálu Chancer. Jeho první velký počin přišel v roce 1991. Zahrál si v psychologickém dramatu Zavři mé oči (Close my eyes) vedle Alana Rickmana. V průběhu devadesátých let se často objevoval na prknech divadla, stříbrném plátně i na televizní obrazovce. Za toto období se setkal s osobnostmi jako Kevin Spacey nebo Cathrinne-Zeta Jones. Filmový trhák do té doby nenatočil.

Pomyslným zlomem v jeho kariéře se stal nízkorozpočtový snímek Krupiér (Croupier, 1998). Po něm přicházejí již filmy první ligy Gosford Park (2001), Agent bez minulosti (The Bourne Identity), kde si zahrál vedle Matta Damona, nebo v akční historické drama z roku 2004 Král Artuš (King Arthur) režírovaném Antoine Fuqua.

Na televizní obrazovky se dostal ve filmech The Echo (1998), Vyšetřování naslepo (1999), Vyšetřování na slepo II: Schovávaná, Náměsíčná, Království slepých (2000) a v seriálu Sharman (1996). Alespoň za zmínku také stojí nezapomenutelná role záhadného řidiče ze série snímků Hire. Od roku 2001 do 2002 natočil 8 dílů.

Dalším velmi úspěšným počinem tohoto charismatického muže je válečné drama Hranice zlomu (Beyond Borders, 2003), kde po jeho boku diváky oslnila Angelina Jolie. Tento snímek se zrodil pod vedením zkušeného režiséra, který režíroval například Zorro: Tajemná tvář nebo Casino Royal, Martina Campbella.

Režisér Robert Rodriguez si ho vybral do svého snímku Sin City – město hříchu. Dlouho si nebyl jistý, že pro postavu Dwighta, tvrdohlavého bývalého novináře, který je jediný, na koho se mohou dívky ve městě spolehnout, najde ideálního adepta. Když ale poznal Clivea, volba byla jasná. Samotného Clivea práce na filmu velice nadchla, podle vlastních slov ho bavilo hrát v něčem odlišném od předchozích filmů.

Za snímek Na dotek (Closer, 2004) byl Clive Owen nominován na Oscara a získal Zlatý Globus.

Po jeho boku si zahrála Julia Roberts. Tím však hvězdné obsazení nekončí, můžeme v něm vidět i Juda Lawa nebo Natalii Portman. V tomtéž roce ztvárnil hlavní roli ve filmu Hra s nevěrou (Derailed) režiséra Mikaela Hafströma, kde si zahrál s Jennifer Aniston.

Od roku 2005 natočil filmy Spojenec (Inside man), Potomci lidí (Children of Men, 2006), Sejmi je všechny (Shoot ´Em Up, 2007)Monicou Bellucci, Královna Alžběta: Zlatý věk (Elizabeth: Golden Age, 2007)Cate Blanchett v hlavní roli, Dvojí hra (Duplicity, 2009), kde se opět setkal se svou kolegyní ze snímku Na dotek Julií Roberts.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Život Clivea Owena změnil nízkorozpočtový snímek