Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Život bez omezení: Jakými způsoby ušetřit nejen za elektřinu

Ceny většiny zboží i služeb v posledních letech prudce vzrostly a není divu, že domácnosti hledají způsoby, jak dostat výdaje opět pod kontrolu. Našli jsme pro vás způsoby, jak ušetřit za energie, aniž byste se museli v životě omezovat.

Utěsněte okna i dveře

Stále více domácností přes léto používá klimatizaci. Elektřina se také stále častěji využívá pro vytápění – zejména to podlahové. Především ve starších nemovitostech přitom může být řešením kvalitnější izolace. Prvním krokem je utěsnění starých dřevěných oken. Skrz ty často v zimě uniká spousta tepla, v létě naopak skrz mezery do interiéru proudí venkovní vyhřátý vzduch.

V každém hobby marketu lze zakoupit nové těsnění do oken, kterým tyto mezery eliminujete. Těsnění přitom můžete použít také na vstupní a interiérové dveře. I ty totiž mohou být místem, kudy teplo a chlad pronikají.

Zejména na střešní a francouzská okna (případně na všechna okna orientovaná na jihovýchod a jihozápad) pak doporučujeme instalovat zastínění. Levnější variantou jsou vnitřní žaluzie, rolety či závěsy. Mnohem lépe ale funguje zastínění vnější. Místnosti se tak budou v zimě méně zahřívat a potřebu klimatizace možná zcela eliminujete.

Rozdělte velké místnosti na menší

V poslední době se hlavním trendem staly velké prostorné interiéry. V domech i bytech vznikaly víceúčelové místnosti kombinující obývací pokoj, jídelnu, kuchyni i společenskou místnost. Přestože takové řešení skvěle vypadá, je zpravidla výrazně energeticky náročnější.

Jak ušetřit za elektřinu

Chcete-li výdaje snížit, zkuste místnosti opět rozdělit. Pomoci vám s tím mohou skleněné příčky. Po jejich instalaci opět budete moci vytápět (či ochlazovat) jen ty místnosti, ve kterých skutečně pobýváte, což může výdaje snížit až o desítky procent. Skleněné příčky navíc skvěle vypadají a interiér esteticky nenaruší. Velice populární je toto řešení i v komerčních objektech.

Chce to vymalovat: Zkuste reflexně izolační nátěr

Snížit výdaje za elektřinu i vytápění můžete i dalším poměrně zajímavým způsobem – stačí jen vymalovat. Musíte ale použít speciální reflexně izolační nátěr. Ten funguje na principu odrazivosti. Teplo tak není pohlceno stěnou, ale odráží se zpět do místnosti, resp. z vnější strany neproniká teplo či chlad dovnitř.

Možná to jde i výhodněji

Zejména v roce 2022 vystoupala cena elektřiny až do absurdních výšin. Její cena se stávala neúnosnou pro podniky i domácnosti. Kdo musel uzavřít novou smlouvu, ten pravděpodobně nyní elektřinu odebírá za ceny vyšší, než je nezbytné. Podívejte se proto na srovnání elektřiny a zjistěte, zda nenajdete výhodnější podmínky u dodavatele jiného. Jde o způsob, jak bez jakýchkoliv investic (vyjma trochy vašeho času) můžete výdaje snížit.

Vyměňte spotřebiče za nové

Poměrně známým tipem, který zmíníme, je investice do nových spotřebičů. Typickým příkladem je osvětlení. Zkuste moderní LED osvětlení s nízkou spotřebou. Stejně tak se může vyplatit pořízení nové ledničky, pračky, myčky nádobí, televize či notebooku. Platí to obvykle v případě, že váš spotřebič je už staršího data a jeho energetická náročnost je tak pravděpodobně vyšší.

Vyrobte si vlastní elektřinu

Existuje způsob, jak si vyrábět vlastní elektřinu zdarma. Na střechu svého domu či na zahradu si můžete umístit solární panely. Část své potřeby tak můžete pokrýt z vlastních zdrojů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Život bez omezení: Jakými způsoby ušetřit nejen za elektřinu