Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Život a názory Mafa, psa, a jeho přítelkyně Marilyn Monroe v podání Andrew O´Hagana

Redakce

Redakce

9. 7. 2011

Maltézský pejsek Maf a Marilyn Monroe spolu žijí ve světě, v němž nikdo nenachází slitování, hlavní moc mají peníze a každý se touží vyhřát v odlesku Marilyniny slávy. Jeden z nejlepších britských autorů Andrew O´Hagan přichází s dalším výrazným dílem.

Andrew O´Hagan je pokládán za jednoho z nejlepších současných britských autorů. Jeho první román, Naši otcové, se ocitl v užším výběru na Man Bookerovu cenu. Za svůj druhý román, Personality, získal v USA cenu E. M. Forstera. A nyní přichází se svojí dosud nejsatiričtější knihou Život a názory Mafa, psa, a jeho přítelkyně Marilyn Monroe.

Marilyn Monroe koketuje s Kennedym

Cynický pejsek Mafia Honey, britský aristokrat s dlouhým rodokmenem sahajícím až do dob Marie Antoinetty, vypráví o tom, jaké je to žít ve vyšší společnosti v 60. letech, době voleb Kennedyho, nástupu pop artu, války ve Vietnamu a velkých hollywoodských hvězd.

Na večírcích přeplněných konverzací o Dostojevském, Freudovi či Faulknerovi se setkává Marilyn, Frank Sinatra i prezident Kennedy. Maf a jeho psí společníci za nimi rozhodně nezaostávají a vedou filozoficky laděné konverzace, čas od času přerušené poezií koček.

Život a názory Mafa, psa, a jeho přítelkyně Marilyn Monroe není fantasy v běžném slova smyslu, čtenář zde nenachází cizí světy ani bájné postavičky ani kouzla a děj je převážně bezkonfliktní. Marilyn a Maf si pokojně žijí v blahobytu, občas zajdou na večírky, Marilyn se na chvíli dostává do léčebny, ale neobjeví se za celou dobu okamžik, kdy by se čtenáři zatajil dech. Prostředí působí jako zlatá klec Hollywoodu, nasáklá samolibostí a pýchou slavných. Až na mluvící psy a kočky vidí čtenář surovou realitu zlatých šedesátých. Ale Maf nechce vyprávět žádné barvotiskové dobrodružství, jazyk a myšlenky knihy by se měly stát tím podstatným, co si čtenář z knihy odnese.

Psí filozofie na prvním místě

Mafovo vyprávění je velmi metaforické, sarkastické a plné hlubokomyslných myšlenek. Celou knihu ovládli filozofové, spisovatelé a malíři a Maf na ně stále odkazuje.

Jednu linii tvoří dlouhá souvětí doplněná citáty slavných a druhou krátký rozhovor ve formě dramatu. Čtenářovo oko upoutá také žebříček deseti nejlepších psů. Zvláštností jsou neustálé poznámky pod čarou, kterými autor osvětluje určitou osobnost nebo budoucí děj.

Souvětí doplněná přirovnáními a citáty stojí v kontrastu k nespisovným slovům jako fakt, cool či ujetý.

Originalita díla spočívá v psím pohledu na Marilyn Monroe, její psychiku, intimní život, myšlení a touhy.

Na zařazení do kategorie fantasy působí velmi intelektuálně, a tedy je určena pro hloubavějšího čtenáře. Ve světě knihy má čtenář možnost seznámit se s Epiktetem, Machiavellim, Decartem, Swiftem, Adonisem, Schopenhauerem, Freudem nebo Tomem s Jerrym.

Život a názory Mafa, psa, a jeho přítelkyně Marilyn Monroe přináší vytříbený jazyk, okořeněný ironickými komentáři Mafa na společenské dění šedesátých let, filozofické otázky o smyslu našeho bytí a zdánlivě obyčejný život jednoho intelektuálně zaměřeného psa.

Název originálu: The Life and Opinions of Maf the Dog, and his friend Marilyn Monroe
Český název: Život a názory Mafa, psa, a jeho přítelkyně Marilyn Monroe
Autor: Andrew O´Hagan
Překlad: Markéta Jansová
Obálka: Lucie Mrázová
Počet stran: 280
Vazba: vázaná
Rozměry: 135 x 205 mm
Vydal: Kniha Zlín, Zlín 2011
Doporučená cena: 289 Kč

Hodnocení: **** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Život a názory Mafa, psa, a jeho přítelkyně Marilyn Monroe v podání Andrew O´Hagana