Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Živí mrtví 2: Zombie se vrací v napínavém komiksu Roberta Kirkmana

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

7. 2. 2011

Po sérii nešťastných úmrtí několika členů hlavních hrdinů v zombii zamořené Atlantě se skupinka přeživších pod vedením neohroženého policisty Ricka rozhodla najít nový domov. Ovšem nic není takové jak se zdá, a i sympaticky vyhlížející rodinka farmáře Hershela má ve stodole ukryté kostlivce, a to doslova. Druhá kniha o oživlých mrtvolách s názvem Míle a míle se konečně objevila na pultech knihkupectví.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Předchozí díl komikové série Živí mrtví od Roberta Kirkmana se točil hlavně okolo hlavního hrdiny Ricka a jeho přerodu z vesnického policisty v neohroženého vůdce skupiny. V druhém díle se začínají rozehrávat osudy vedlejších postav a čtenář má tak ještě větší možnost vžít se do role člověka, který přežil apokalypsu a neustále se musí bát o svůj život.

Skupinka se totiž rozhodla posunout se dál nejen na cestě za novým domovem ale i ve svém životě. Zabydlí se na zdánlivě idylické farmě sympatického Hershela a jeho početné rodinky. Rick a ostatní přeživší si začínají myslet, že by konečně mohli začít normálně žít, ale osud jim staví do cesty neustále těžší a těžší překážky.

Méně akce, více emocí

Míle a míle jsou oproti minulému dílu méně akční, příběh se více zaměřuje na vztahy a vnitřní pochody postav. Musí se vyrovnávat se smrtí svých blízkých a trápit se kvůli nedostatku jídla. Všudypřítomnou depresi umocňuje příchod zimy, až má jeden chuť spáchat sebevraždu. Robert Kirkman prostě umí navodit tu správnou atmosféru. Čtenář trpí spolu s hrdiny a ani se jim nediví, že se chovají iracionálně a zbaběle, protože jim jde hlavně o vlastní přežití.

Komiks bravurně nastiňuje otázku jak má člověk právo nakládat se zombiemi, kdysi to byli přece taky lidé. Zatímco Rick má v téhle otázce jasno a neštítí se je bez milosti odstřelit, objevuje se v příběhu postava Hershela, který vidí v nových nepřátelích pouze nemocné příbuzné. Sice to většině může připadat šílené, ale Hershel stále věří, že se svět vrátí zpátky do starých kolejí a najde se lék pro nebohé (ne)mrtvé. Snadno se totiž odsoudí zrůda, co vám chce sežrat mozek, ale co když je ta zrůda vaše dítě?

Odpověď na tuto otázku nahrává autorům komiksu na další problém. Oživlé mrtvoly představují sice každodenní problém, ale daleko větší nebezpečí hrozí hrdinům od nich samotných. Každou chvíli se může někdo zbláznit s tvrzením, že jediným vysvobozením z tohoto utrpení je smrt. I nejlepší kamarád propadá depresi a obrátí se na své přátele se zbraní v ruce. Rickovi se ani nelze divit, když podezírá všechny okolo, protože ve světě, kde člověk spoléhá pouze sám na sebe, nelze nikomu věřit.

Nový kreslíř, stejný styl

Zatímco v minulém díle obstaral kresbu Tony Moore, v druhém se do ní pustil Charlie Adlard. Rozhodl se ale jít stejným směrem a pokud by na přední stránce nebylo napsáno jeho jméno, nikdo by si ani nevšiml, že Míle a míle ilustruje jiný autor. U Živých mrtvých to ale vůbec nevadí, příběh plynule přechází z jednoho dílu do druhého.

Míle a míle pokračují ve skvěle rozehrané sérii o světě ovládaném mrtvými. Tam kde první díl problémy pouze nastiňoval se druhý do nich vrhá po hlavě a rozehrává pořádné drama, které ve světě komiksu už dlouho chybělo. Jestli jde o nějakém příběhu tvrdit, že je civilní a opravdový, jedině o Živých mrtvých.

Název originálu: The Walking Dead
Český název: Živí mrtví – Míle a míle
Scénář: Robert Kirkman
Kresba: Charlie Adlard, Cliff Rathburn
Překlad: Maritn D. Antonín
Vydal:Crew, Praha 2009
Počet stran: 144
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Živí mrtví 2: Zombie se vrací v napínavém komiksu Roberta Kirkmana