Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Živí mrtví – pravá komiksová apokalypsa

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

5. 2. 2011

Svět už nikdy nebude jako dřív – alespoň v komiksu Živí mrtví. Žádná elektřina, internet, stánky s rychlým občerstvením, žádné spěchání do práce ani do školy. Naprostá idylka pro odpůrce konzumního života. Ale to by se po celém světě nesměla potulovat mrtvá těla, která touží po čerstvé svačince.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Sérií zombie komiksu se ve světě proslavili kreslíř Tony Moore a scénárista Robert Kirkman. Živí mrtví se stali ještě více populární díky letošní stejnojmenné televizní adaptaci, pod kterou je podepsán režisér filmu Vykoupení z věznice Shawkshank Frank Darabont. Zatímco v seriálové adaptaci se střídaly geniální nápady s ukecanými nudnými díly, komiks drží vysokou laťku od začátku do konce.

Staré dobré časy jsou definitivně pryč

První díl s názvem Staré dobré časy se točí okolo policisty Ricka Grimese, který se vzbudí v nemocnici a zjistí, že celý svět ovládly oživlé mrtvoly. Rick neví, co se stalo s jeho ženou a synem a při svém pátrání po nich potkává mladíka Glena. Glen patří do skupinky přeživších v jejichž čele stojí další policista a zároveň Rickův kamarád Shanem. Rick se nakonec se svou rodinou šťastně shledá, ale nic se nemění na tom, že jeho svět přestal existovat.

Už ze stručného popisu děje lze vidět, že se autoři nechali inspirovat u klasických schémat hollywoodských zombie filmů. Robert Kirkman a Tony Moore se za své „opisování“ nestydí a naopak se již v úvodu hrdě hlásí ke svému vzoru Georgu A. Romeovi a jeho Úsvitu mrtvých. Zatímco hrdinové Úsvitu mrtvých se skrývali v opuštěném obchodním domě, skupinka přeživších v Živých mrtvých se schovává v lesích kousek od amerického velkoměsta Atlanty.

Autoři se nebojí využívat zavedených hororových postupů. Hlavní hrdina Rick je vhozen do děje aniž by tušil, co se kolem něj děje. Zombie se objevují v nejnevhodnějších okamžicích. Ve skupince jsou na začátku rozdané charaktery jako je vůdčí typ policista, milující manželka nebo odvážný poslíček. Scénárista příběhu Robert Kirkman ovšem umí s tématem pracovat, takže kniha se pod jeho dohledem nezvrhne v hororovou telenovelu.

Hrdinové z masa a kostí

Největším překvapením by pro čtenáře mohlo být zjištění, že komiks Živí mrtví není horor, i přestože v levém horním rohu zadní stánky vykukuje tiskacím písmem právě toto slovo. Samotní autoři se v úvodu zmiňují, že jejich cílem není vytvořit děsivý příběh. Ano, v komiksu se vyskytují zombie a občas někoho sežerou. Hlavním motivem ale zůstává policista Rick a jeho přeměna ze zoufalého zmateného muže ve spolehlivého vůdce.

Celý příběh stojí na dokonalém vykreslení postav. Skupinu přeživších tvoří obyčejní lidé, se kterými se může čtenář ztotožnit. Hrdinové se mezi sebou hádají, při pohledu na hnijící těla se jim dělá špatně a ženy se rozčilují kvůli praní prádla.

Napínavému ději dává možnost ještě více vyniknout černobílá kresba Tonyho Moora. Ten umí skvěle znázornit jak rozpadající se zombie, tak emoce živých hrdinů. Nebojí se přidat do příběhu změny počasí jako je déšť nebo sníh.

Živí mrtví patří mezi nejdůležitější komiks naší doby. Autoři dokazují, že zombie žánr mají v malíčku a jejich vykreslení postapokalyptické ponuré atmosféry dokázali vykreslit tu pravou postapokalyptickou ponurou atmosféru.

Název originálu: The Walking Dead
Český název: Živí mrtví – Staré dobré časy
Scénář: Robert Kirkman
Kresba: Tony Moore
Překlad: Maritn D. Antonín
Vydal:Crew, Praha 2009
Počet stran: 144
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Živí mrtví – pravá komiksová apokalypsa