Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Zítra je Evropský den jazyků. Řekněte good morning a připojte se!

FOTO: Učebnice angličtinyKaždý má právo na jazyk! Nejen na mateřský! Připojte se i vy v pondělí 26. září k Evropskému dni jazyků a podpořte tak multikulturní Evropu.

FOTO: Učebnice angličtiny

Cizí jazyk není jen angličtina, Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

První Evropský den jazyků v historii byl vyhlášen 26. září 2001 (tento rok je také označován za Evropský rok jazyků) a letos tedy slavíme již desáté výročí.

Ve dvou se to lépe táhne

Tento den vychází z principu, že cizí jazyk je nutnost i právo pro každého. S postupující globalizací a jako členové Evropské unie platí, že ten, kdo neumí cizí jazyk, je v podstatě handicapován i ve své vlastní zemi: pro trh práce, pro mezinárodní spolupráci jakéhokoliv druhu, v otázce sociálních vztahů i při obyčejné turistice. Pojem národní obchod už v podstatě ztrácí smysl, málokdy se opravdu na té ryze domácí úrovni praktikuje. A pojem národní politika, který i v nepěkné minulosti byl často diskutovaným a žhavým tématem snad každého Čecha, dnes u něj ztrácí na významu a důležitosti.

Jestli se něco kdy opravdu osvědčilo, pak to, že jednotlivé země společně dokážou mnohem více a budou se rozvíjet rychleji, než kdyby se schválně izolovaly a hrály si na falešná vlastenectví. Navzájem si poskytují vzory (ať špatné či dobré, ale vždy poučné) a navazují nenahraditelné spolupráce, které by v rámci jen jednoho státu nebyly možné.

Foto: Radost

Znalost cizích jazyků otevírá bránu do světa, Zdroj: sxc.hu

Evropský den jazyků má být dnem, kdy si všichni uvědomí, jak užitečné je učit se cizímu jazyku ke svému osobnímu i všeobecnému rozvoji a prospěchu. V nejrůznějších částech Evropy se v tento den konají různé akce, které multikulturní komunikaci Evropy podporují.

Jak se Evropský den jazyků slaví?

K Evropskému dni jazyků se může hlásit každý. Každý ho může oslavit po svém a může se o to podělit i s ostatními: prostřednictvím sociálních sítí (na Facebooku je stránka European Day of Languages); promítáním evropských filmů v původním jazyce; servírováním specialit cizích zemí v kavárnách a restauracích; studenti, učitelé a jejich školy pořádáním různých soutěží nebo exkurzí do cizích zemí; navazováním kontaktů se studenty a učiteli jiných zemí; nebo jednoduše vyzdobením bytu nebo koleje plakáty, vlajkami a podobně. Fantazii se meze nekladou a krom Facebooku se o svou akci můžete podělit i na internetových stránkách Evropského dne jazyků.

I v České republice se tento den stává dnem zajímavých happeningů. Například v Rakouském kulturním fóru v Praze se koná workshop Impulzy pro němčinu jako cizí jazyk vedený lektorkou cizích jazyků na vídeňských univerzitách: Anne Pritchard-Smith. Je tu ale i řada dalších akcí v jazykových institutech: promítání filmů, výtvarné dílny, výuka jazyků, výstavy, setkávání s literaturou a podobně. Celý program najdete na internetových stránkách Goethe Institutu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zítra je Evropský den jazyků. Řekněte good morning a připojte se!